| NellieLovett a întrebat:

Daca azi ar fi zero grade fix afara, si maine ar fi de doua ori mai frig, cate grade ar fi maine?

Răspuns Câştigător
| T0T a răspuns:

Dacă mă raportez fix la Terra aș lua temperaturile extreme înregistrate care se pare că au fost -89 grade și 56 grade. În total ai 145 unități. 0 grade e a 90-a unitate. de 2 ori mai puțin înseamnă a 45-a unitate, adică -44 grade. Uite că am inventat un sistem de referință ce face referire strict la Terra.

5 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

0 grade celsius înseamnă 273, 15 grade Kelvin. De 2 ori mai frig adică împarți la 2 deci dă 136.575 grade Kelvin care înseamnă aproximativ -137 grade Celsius. Chestia e relativă oricum. Eu ți-am dat o idee diferită ca să sune mai omenește când zici de 2 ori mai frig. În Celsius poți zice că tot 0 de exemplu căci pe Terra temperatura aia e imposibilă. Mai sunt și gradele Fahrenheit unde 0 grade Celsius înseamnă 32 grade Fahrenheit. Deci 16 grade Fahrenheit de 2 ori mai frig, adică -9 grade Celsius. Depinde la ce mărimi te raportezi. Dacă nu te raportezi la nimic nu ai cum să dai un răspuns.

| T0T a răspuns (pentru T0T):

Dacă mă raportez fix la Terra aș lua temperaturile extreme înregistrate care se pare că au fost -89 grade și 56 grade. În total ai 145 unități. 0 grade e a 90-a unitate. de 2 ori mai puțin înseamnă a 45-a unitate, adică -44 grade. Uite că am inventat un sistem de referință ce face referire strict la Terra.

| UzOm a răspuns:

Temperatura de 0 absolut nu poate fi atinsă decât în vid.

| NellieLovett explică (pentru UzOm):

Stiu, ma refeream daca ipotetic ar putea fi 0 grade.