| Kqzu97 a întrebat:

Daca doctorul de familie este in concediu pana la sfarsitul lunii imi poate elibera motivare si pe saptamana in care nu este la cabinet?

3 răspunsuri:
| FataCuChitaraMunților a răspuns:

Dacă scoţi din buzunar sau aduci o ciocolată se poate.Acum important e ce faci cu motivarea.Pentru că se poate descoperi absenţa medicului.Asta dacă ai acte importante, etc. Dacă ai nevoie de ea la şcoală, nu stă nimeni să caute medicul de familie să vadă dacă ai fost în pat sau în oraş.

| Kaℓi a răspuns:

Nu stiu, dar nu cred ca e in regula sa faca asa ceva... de obicei, medicii de familie lucreaza in cazuri de astea in echipe de doi, adica pe perioada concediului de odihna fiecare medic numeste un coleg (din apropiere de regula), care sa il inlocuiasca pentru urgente de felul asta, si pe care la randul sau il inlocuieste cand are concediu. Ar fi trebuit sa isi anunte pacientii despre medicul cu care colaboreaza, sau sa lase un anunt la cabinet.

| alexs99 a răspuns:

Da,medicul iti poate elibera motivare si pe saptamana in care nu este la cabinet.