| anonim_4396 a întrebat:

Daca la 1 august 2006 am lucart la scoala X". iar cu dta de 1 ianuarie 2009 am beneficiat de soamaj pana la 31 septembrie 2009, cu data de 31 septembrie 2009m-am angajat la Sc Y", care se va inchide cu data de 1 iulie 2010, mai pot beneficia de somaj? ce-i de la contabilitate nu stiu ce sa faca sa-mi completeze anexa pentru cele 9 luni lucrate la ei... dar restul de 3 luni de unde le iau? sc,, X". s- inchis.cum completez anexa?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru a putea beneficia de indemnizatia de somaj un salariat trebuie sa aiba un stagiu de cotizare de cel putin 12 luni, in ultimele 24 luni anterioare depunerii cererii.
Avand in vedere aceste prevederi tu ai acest stagiu de cotizare - se ia in calcul perioada 1 iulie 2008 - 30 iunie 2010, in care ai lucrat 15 luni. Cele 3 luni se iau din perioada 1 octombrie 2008 - 31 decembrie 2008.
PS Luna septembrie are numai 30 zile. Succes!