| mihaelapatru a întrebat:

Sotul meu a lucrat pana in ianuarie 2009. A plecat de la firma respectiva prin demisie si nu a beneficiat de ajutor de somaj. In septembrie 2009 s-a angajat cu contract pe durata determinata, pe termen de cinci luni, pana in februarie anul acesta. Poate beneficia de ajutor de somaj sau de un alt tip de ajutor?

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu poate beneficia de somaj sau de alt tip de ajutor. Contractul de munca pe durata determinata inceteaza de drept si persoana respectiva nu beneficiaza de somaj in urma incheierii lui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de tipul de contract. Este de durata determinata și mai ce?¿ Contează foarte mult.
Are dreptul la șomaj dar ii va veni foarte puțin pentru ca durata contractului e mica. Mi se pare ca sunt 8 zile de salariu pe an de munca.Repet depinde de tipul de contract.