| lucruriinteresante a întrebat:

Daca pastilele sunt facute din plante cum pot sa-ti faci exemplu rispen din plante? Eu ca om simplu.

2 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Medicamentele nu is facute din plante ci din substante chimice facute in laborator.
Alea din plante sunt naturistele, nu sunt medicamente, nu sunt testate inainte sa fie vandute.

| Simpatic a răspuns:

Eu as vrea sa imi fabric diazepam, oare am sanse?

una sunt medicamentele (1) (cele cu reteta si nu numai) si alta "suplimentele"(2) din plante, pe care le poti face si acasa pe multe dintre ele!

1. Medicamentele se obțin pornind de la substanțe chimice sau de la produse de origine vegetală, animală sau umană; acestea sunt transformate în medicamente cu ajutorul unor operații farmaceutice, iar știința care se ocupă cu formularea acestora se numește tehnologie farmaceutică sau galenică.

(2) Preparatele pe bază de plante — acestea sunt preparate pe baza uneia sau mai multor substanțe active (a se vedea mai sus) și obținute de la o plantă sau de la o parte a unei plante printr-un procedeu cum ar fi uscarea, concasarea, extracția sau purificarea.

si asta nu este tot, nu as avea cum sa clasific si sa explic toate felurile de suplimente

ca sa iti faci o idee https://trade.ec.europa.eu/......din-plante

acum pe bune cine isi face acasa rispen, diazepam, serlift? poate vreun chimist nebun, dar si asa foarte greu sa procure substantele care ii sunt necesare, caci cine i le vinde?!