| Iubibilăă a întrebat:

Daca toata lumea ar fi buna si nu ar exista gelozie, minciuna si rautate, ne-am simtii bine si nu am mai avea defecte. Am putea face viata mai placuta si oriunde am merge, totul sa fie plin de iubire. Daca ne-am face buni unul cate unul, s-ar face toata lumea buna. Nu ati incercat sa schimbati si voi ceva? Cu bunul simt, cu iubirea fata de toti, iar cu cel ce te-a jignit sa discuti foarte calm.
Ce ar fi daca am fi toti uniti ca o sora si un frate si cum ar fi totul plin de iubire?

Răspuns Câştigător
| AndraRox a răspuns:

Sunt lucruri frumoase dar in lumea in care traim, practic imposibil de realizat.Probabil nu ar fi indeajuns sa speram la o lume mai buna. chiar daca am incerca sa fim mai uniti si mai iertatori, nu ar fi de ajuns.
Dar daca o luam pe partea aialalta, nici o viata roz nu ar fi chiar atat de minunata, sa fim uniti e una si sa pluteasca iubirea in aer e alta.Asa e omul lasat, dupa parerea mea, nu suntem perfecti si parca o relatie fara certuri, cat de mici si cat de banale ar fi ele, adica, suna cam ciudat.
Cred ca din rautate ar trebui sa mai scadem putin, dar repet: cu cine sa vorbesti?
In fine, poate ca ar fi mai frumoasa viata fara atat de multa rautate si minciuna, dar asta e.

| Iubibilăă explică (pentru AndraRox):

Eu cred ca daca am vrea, nu ar mai exista rautate. Si bunatatea, in toata lumea, este posibila [daca ne straduim].
Toti ne dorim o viata mai buna. Si daca ne dorim de ce nu o facem noi? Unul cate unul pana va ajunge in toata lumea, cum am zis si mai sus. Deci bunatatea in toata lumea poate exista daca ne straduim si este posibila...

| AndraRox a răspuns (pentru Iubibilăă):

Aceata este un mesaj ce ar trebui impartasit tuturor. iti respect curajul si vointa de a incerca sa schimbi ceva, si poate ca daca unul cate unul, cum ai si spus am face ceva poate ca lumea s-ar schimba.
E bine ca speri!

4 răspunsuri:
| carminaburana43 a răspuns:

Foarte frumoase ginduri dar irealizabile in lumea in care suntem.Dar imi place sa cred ca undeva in Univers exista asemenea fiinte evoluate.Aceasta dorinta a fost extrem de frumos exprimata si ilustrata in filmul http://www.youtube.com/watch?v=yUdDvrAFI1k
http://www.youtube.com/watch?v=53RF2rJ4ZlA

| georgiana999 a răspuns:

Din pacate adica tot ce ai zice tu s-ar adeveri nu ar mai exista,, omul'' ca na n-am mai fi oameni daca n-am face un pacat prin simpla barfa sau gelozie.