| Filmehhsf a întrebat:

Daca un om cu probleme psihice jigneste un coreean il interneaza la noi sau in Coreea?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu-l interneaza nicaieri in mod automat.
Internarea la psihiatrie se face voluntar (persoana bolnava cere sa fie internat) sau fortat, dar numai in baza unei hotarari judecatoresti si numai daca este nevoie sa fie internat pentru a fi tratat.
Si daca respectivul este in Romania numai aici poate fi internat.

| Filmehhsf explică (pentru Ioandelasal):

Sigur aici in Romania? ca acolo cu injuraturile stiu ca pana urma ca era ca nu era asa, pana la urma care-i faza? sau e o diferenta intre cele doua situatii?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Filmehhsf):

Ti-am spus ca il interneaza in Romania daca sta in Romania si de aici l-a injurat.
Daca il injura in timpul cat este in Coreea (de Nord sau de Sud) il pot interna acolo sau sa ia si alte masuri, nu cunosc legislatia de acolo.

| Filmehhsf explică (pentru Ioandelasal):

Pai da dar daca il injura fara sa aiba probleme se ia dupa legea din Romania? ca inainte ba ca asa ba ca nu asa.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Filmehhsf):

Se pare ca n-ai inteles nimic din ce ti-am spus pana acum.
In Romania injuria nu este infractiune si cel injurat il poate da in judecata doar pe cale civila, in baza raspunderii delictuale pentru afectarea dreptului la demnitate.
De asemenea nu este nici contraventie, cu exceptia cazului ca este adresata in public, conform L.61/1991, pentru sancţionarea faptelor de încălcare a unor norme de convieţuire socială, a ordinii şi liniştii publice, rep. in 2020, cu md. si compl. ulterioare, citez:.
"ART. 2
  Constituie contravenţie săvârşirea oricăreia dintre următoarele fapte, dacă nu sunt comise în astfel de condiţii încât, potrivit legii penale, să fie considerate infracţiuni:
  1) săvârşirea în public de fapte, acte sau gesturi obscene, proferarea de injurii, expresii jignitoare sau vulgare, ameninţări cu acte de violenţă împotriva persoanelor sau bunurilor acestora, de natură să tulbure ordinea şi liniştea publică sau să provoace indignarea cetăţenilor ori să lezeze demnitatea şi onoarea acestora;"
In alte tari poate sa fie infractiune, nu stiu legislatia altor tari.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se aplica legea din Romania, de altfel am mai spus asta.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da mah, o sa cheltuie statul corean cateva sute de mii de euro sa aduca un roman in Coreea si sa il tina acolo pe banii statului la inchisoare... hahaha

| Catrice a răspuns:

In Coreea de Nord direct