| MistarGoGu a întrebat:

Daca va " bate " gândul sa va apucați de Travel Vlog ce suma sunteti dispusi sa cheltuiti pe echipamente *( laptop, camera + soft editare )? La ce nivel financiar sunteti dispus sa calatoriti? *( mediu 75-100 €/zi buget, lowcost 35 -75 € / zi buget )

11 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Deja cred că e saturată piata de travel vlogheri. Sa vrei sa faci diferența fara de majoritatea trebuie să investești nu sa mergi pe buget 75euro pe zi.

| MistarGoGu explică (pentru suntserios):

Acum da... cam saturată totusi multi au inceput cam de jos *( Marian Marcel / Marian Adventures, Cristi & Ralu, Cătălin Stanciulescu / Backpackyoulife ) nu poti spune ca au inceput cu cine stie ce bugete. Totusi important este materialul video, povestea, calitatea omului ca nu faci ditamai telenovela.

| suntserios a răspuns (pentru MistarGoGu):

Backpack e deja de vreo 5 ani in treaba asta, Cristi și Ralu și ei au 4 ani. Haihui au investit enorm ca sa fie acum cei mai mari.

Marian Andventures are sponsor baban in spate. E irelevant.

| MistarGoGu explică (pentru suntserios):

Din ce stiu Marian la inceput călătorea câteva luni 2 max 3 dupa o munca la atelierul lui de reparat telefoane in Deva parca. Asta a tinut cativa ani. NU ITI vine nimeni sponsor la un canal cu 2 -3 mii abonati! Acu ca a crescut si a dovedit ca face materiale o.K calitativ a venit si sponsorul!

| suntserios a răspuns (pentru MistarGoGu):

Eeee, îl are pe S.Constantinescu in spate care îl sponsorizează.

| MistarGoGu explică (pentru suntserios):

Stiu! Pe Marian il urmăresc de Muuuult cam de la inceput. Dl. Constantinescu a aparut recent. Marian călătorea cu doamna aia Ramona parca *( poreclită Porcu )! Si nu Stiu daca este sponsorizare cu contract cum se face între firme sau sportivi, ONG -uri etc sau e mai mult o chestie de " prietenie ". Cum o fi bravo LUI!

| suntserios a răspuns (pentru MistarGoGu):

Logic că nu e o chestie cu contract. E așa o modalitate sa se flexeze Constantinescu și să ceară atenție

| Simpatic a răspuns:

Daca as avea sponsori m-as apuca, altfel mai greu sa faci rost de bani (de unde?) ca sa calatoresti si pentru echipament, cand tu nu poti munci? adica sa faci serviciu din a te plimba?! totusi ca sa ai venituri trebuie sa lucrezi in primul rand, pai mergand "hai hui" prin lume ...ramai fara servici...
majoritatea celor care fac asta au alte surse de venit sau calatoresc pe gratis, deplasarile fiind suportate de societatile unde lucreaza ei, de sponsori etc
este pe acelasi principiu prin care anumiti vloggeri fac teste cu masini fara sa detina ei masinile acelea!

in ceea ce priveste echipamentul depinde la ce nivel vrei sa faci, in orice caz un laptop de 7000-9000 de lei este mai mult decat suficient pentru editare, softurile pot fi si gratis sunt open source-uri foarte bune (precum Davinci) care fac ce face si un soft platit, iar la camera ramane investitia principala si depinde de ce anume faci, la ce nivel!

este doar opinia mea, de amator, nu sunt specialist pe genul asta de vlogging happy

| MistarGoGu explică (pentru Simpatic):

Ohoo la " bugetul " de laptop ai fost mega generos! Ala la 7-9.000 e deja racheta! Pe cel vechi " decedat " între timp am avut Corel Video Studio la 50 € licenta dar foarte O.K cu multe functii si efecte! Chiar bun!

| Simpatic a răspuns (pentru MistarGoGu):

Ai dreptate, dar am zis despre un laptop ceva mai bun decat al meu care a fost 6000 de lei acum 4 ani si nu este nicidecum vreun 'bolid'
Cu 8000-9000 de lei la un laptop, acoperi toate necesitatile in ceea ce priveste performanta fata de editarea, randare etc 4K de exemplu caci unii mai lucreaza si cu efecte speciale zic nu doar editare video simpla

| MistarGoGu explică:

Eu un maxim 2500 € *( laptop + camera + soft profesional editare maxim 250 € licenta ) iar ca buget mediu 75-100 € / zi... cred ca este suficient!