| Nadinabubu a întrebat:

Daca vreau sa imi scot un tatuaj facut de doua zile (de o prietena) cum ar trebui sa aplic acea solutie "babeasca" cu sare de lamaie? E pe deget o cruce.(dau fundita)

1 răspuns:
| LPCTSTR a răspuns:

Nup.
Sarea și lămâia în absolut niciun caz nu vor sparge bucățile imense de cerneală(substanță) ce se află în piele.
Vezi tu... cum tu ți-ai penetrat acea zonă din deget cu substanțe necunoscute (poate și melale grele), sistemul imunitar reacționează în consecință, deci va trimite globule albe pentru a încerca să îndepărteze substanța necunoscută. În timp, globulele albe vor lua din acea zonă bucățelele mici de substanță și vor rămâne numai bucățile mari, cele vizibile, decolorând parțial tatuajul.
Ca să le faci viața mai frumoasă și să scapi apropae în întregime de tatuaj, se apelează, în acest caz, la tratamentul cu laser. Acesta va sparge bucățile mari de șubstanță, lăsând ca globulele albe, în timp, să curețe locul.
Sper ca pe viitor să conștientizezi și poate și alții o vor face, că un tatuaj este un "ceva" mare și ar trebui să te gândești de mult mai multe ori înainte să ți-l faci.