| anonim_4396 a întrebat:

Dati-mi si mie o idee de compunere cu titlul "O partida de pescuit".

Răspuns Câştigător
| Ade a răspuns:

O partida de pescuit
Eu si tata ne-am gandit sa mergem la pescuit. O sa folosim barca unchiului si unelte specializate. Tata este pescar de meserie, aswa ca m-a invatat toate secretele pescuitului.
Ajunsi la lac, ne-am scos unstensilele si am inceput pescuitul. Apa limpede sclipea in lumina soarelui. Pestii inotau fericiti. Am pus rama in carlig si l-am aruncat in apa. In timp ce asteptam ca sa se prinda ceva, tata imi spunea despre cum a prins el un somn de 35kg. Povestioara incepu:
"La 25 de ani, era o zi ploioasa si eu abia imi incepusem meseria. Era un concurs. Ca momeala nu aveam decat niste pene de gasca. Am aruncat carligul in apa si am asteptat. Pescuitul se bazeaza pe rabdare. Am stat asa vreo 2 ore, pana cand..." Tata se opri deoarece vazu ca de undita mea tregea un peste. Imi spuse sa apuc undita si sa trag. Peste era foarte gras, de vreo 35 kg. Dar tata m-a ajutat si asa l-am ridicat la suprafata. Era tot un somn de 35 kg. Ciudat ca tot pe vremea asta, acum 12 ani si tata a prins tot un somn de 35 kg. Suna telefonul. Era mama, spunandu-ne ca masa e gata si ar trebui sa ne grabim daca vrem sa o mancam calda. Ne-am apucat sa strangem ustensilele. Si plecaram. Odata ajunsi acasa I-am aratat mamei somnul prins de mine. Era tare bucuroasa si mandra de mine. Maine mama va gati pestele prins de mine.
A fost cea mai frumoasa partida de pescuit! Am prins un peste mare, dar nu am aflat sfarsitul povestii lui tata. Cand voi fi mare vreau sa fiu si eu pescar!

9 răspunsuri:
| AnaEindragostita a răspuns:

Idee.
Intro zi de vara eu cu bunicul meu am mers la pescuit.

| FataCuOchiiCaprui a răspuns:

Ceva amuzant in orice caz. Ai putea sa zici ca ai mers cu cativa prieteni, fara parinti si mai departe gandeste-te si tu.

| Mao a răspuns:

Te-ai dus cu prietenii la pescuit si ati cazut pe rand in apa? Si descrii sentimentele de amuzament si senzatia de copilarie pe care o traiesti atunci in timp ce va bateti cu apa, innotati etc. >:]

| madalina_3428 a răspuns:

Poti incepe asa:

Intr-zi de vara eu cu (prietenul, bunicul, tatal, verisorul) meu ne-am gandit sa mergem la pescuit.Am pregatit unditele, am prins rame, am aranjat masina si eram gata de plecare.ne-am trezit dis-de-dimineata, am urcat in masina si am pornit spre Dumbrava.
Am ajuns. Apa e stralucitoare ca diamntul batand in lumina soarelui.Am stat ceva timp dar a meritat pentru ca am prins mult peste. Apa era numai buna de facut baie, asa ca ne-am scaldat putin…

Si o mai lungesti tu…big grin

| Primăvara_1754 a răspuns:

Păi ai putea să începi :
" Într-o zi, am mers cu cel mai bun prieten - numele lui - la pescuit. Acolo ne - am distrat tare mult şi am prins mulţi peşti. "
Mai departe descrii cum aţi prins, fiecare câţi peşti aţi prins, cât aţi stat, cum v - aţi mai distrat, etc.
Notă mare să iei ( în caz că primeşti notă pe acestă compunere )! kiss

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Baa pesti mamanca pene laughing laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Intr-o iarna yoo cu varul meu am mers la peste la copca insotit de tata si unghesul meu si mai departe spui thu

| Kandy17 a răspuns:

Poti spune ca ai fost cu familia sau prietenii si ai prins un peste foarte mare laughing si te-ai chinuit sa-l scoti la mal...ca era sa scape... ceva gen big grin

| bialia123 a răspuns:

Pai poti spune asa: este o zi de vara. afara e o caldura de nedescris. eu si familia mea am plecat la pescuit. ne-am luat unditele, momeala si multe altele. dupa un timp am ajuns. ne-am instalat cortul si ne-am pus pe treaba. la un moment dat un peste cam mare a muscat momeala dar a fost foarte grau sa il trag la mal. am fost foarte bucuros de captura mea, l-am intrecut si pe tata. pestele meu era cel mai mare. dupa mai multe incercari si fratele meu a reusit sa prinda ceva dar nu era asa de feeric, ca pestele meu. seara cand am plecat acasa mi-am promis ca nu voi uita ziua asta niciodata. si asa a si fost. sper sa te ajute succes!