| RAY a întrebat:

De cand am auzit de moartea lui Denisa m-a apucat o tristete si o intrebare: ce naiba e viata? Fata asta avea o cariera in muzica,banii,un viitor bun,vise, sperante, era si tanara, mai poti visa la planuri pe durata lunga?

Va rog fara raspunsuri religioase.

Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Inseamna sa iti faci vaccinurile cum trebuie. Hepatita la noi in tara, din pacate, este inca foarte des intalnita. Prietenul meu a facut practica la noi in spitale si mi-a spus ca proportia de oameni care veneau cu hepatita era uriasa.

Ca sa rezum experienta lui cu hepatita in spitalele noastre intr-un citat de-al sau:

"When your doctors told me that the average is to be treated at least twice in your lifetime for hepatitis I almost fell off my chair".

Ficatul este unul dintre cele mai rezistente organe pe care le avem. Insa daca se imolnaveste o data cu virusul hepatic, sansele sa fie afectat de ciroza, cancer etc cresc considerabil. Cand ficatul face cancer, face in general pentru ca persoana respectiva a ajuns in metastaza si cancerul s-a extins de la alt organ la ficat. Insa cancerul primar al ficatului, este extrem de rar si este aproape intotdeauna, daca nu chiar intotdeauna, cauzat de o infectie cu virusul hepatic. Iar asta este ceea ce a avut ea. Cazul ei, cel mai probabil, ar fi putut fi prevenit.

Asta nu inseamna ca nu sunt alte cazuri de oameni foarte tineri care mor. Fie in accidente, fie din alte tipuri de cancer. Din pacate asta este viata.

| RAY explică (pentru OoBunnyoO):

Ai dreptate bunny,dar la noi prima oara apelam la popa, leacuri babesti, plus alte prosti apoi la stiinta, eu vream sa vad si un raspuns mai filozofic despre ce e viata, poate nu isi place asta

| OoBunnyoO a răspuns (pentru RAY):

Inteleg. Bine, aici nu mi s-a parut cazul de raspuns filosofic pentru ca, dupa cum spuneam, ar fi putut sa fie prevenita. Cat despre faptul ca viata se poate termina oricand, inclusiv a mea, pentru mine este o idee cu care m-am obisnuit de mult. Rostul vietii este ala pe care ti-l faci. Este personal si poti sa tii-l duci pana la capat sau nu. De aceea, este inutil sa stai si sa meditezi prea mult asupra rostului vietii, pentru ca nimeni nu iti poate da raspunsul. Fiecare o sa vina cu altceva. Si sa zicem ca iti gasesti ceea ce te pasioneaza si stii ce vrei sa faci cu viata ta. Apoi iti gasesti si taria si motivatia sa lucrezi in atingerea acelui scop, tot este posibil sa nu il atingi. Depinde de circumstante si de norocul pe care il ai, pentru ca, adevarul este ca poti muri oricand. Dintre toti oamenii care au trait pe planeta asta, numarul celor care au avut un rost cu adevarat memorabil este de sute de ori mai mici decat numarul celor care au fost uitati. Moartea inseamna uitare pentru majoritatea. Atat pentru individul in cauza, cat si pentru celor care raman in urma.

In concluzie, viata nu este decat o circumsanta, la fel cum este si moartea. Nu exista un scop universal, nu exista cineva care sa te protejeze, nu exista o varsta sau moment la care sa nu poti muri.

Sper ca nu am deprimat prea multi oameni cu perspectiva mea deprimanta asupra vietii.

Mersi pentru funda. happy

| RAY explică (pentru OoBunnyoO):

Scopul este oare o familie bunny? imi place sa vorbesc cu tine

| OoBunnyoO a răspuns (pentru RAY):

Pentru unii. Dupa cum spuneam, este personal si nu este batut in cuie. In realitate, nu exista un scop al vietii in afara de acela pe care ti-l faci singur. Viata nu are scop. Ce scop are viata unui miel? Ce scop are viata unui leu? Ce scop are viata unui om? Ce face viata unui om sau scopul vietii unui om, mai presus de scopul vietii oricarei alte vietati? Perspectiva noastra. Oamenii, prin natura lor, simt nevoia sa ii dea un scop. D-asta este personal. Pentru unul e o familie, pentru altul o cariera, pentru altul putere, pentru altul status etc. Biologic vorbind, scopul este reproducerea. Insa conceptual vorbind si daca ramanem complet neutri la nevoia de a ne plasa deasupra altor vietati si la nevoia umana de a-i gasi un scop, viata in realitate nu are niciun scop. Doar se intampla.

| RAY explică (pentru OoBunnyoO):

Asa e

| T2LS a răspuns (pentru OoBunnyoO):

"Ce scop are viata unui om?" - să o trăiești.

| OoBunnyoO a răspuns (pentru T2LS):

Pentru tine. Pentru altii scopul vietii este sa mori.

| T2LS a răspuns (pentru OoBunnyoO):

"Pentru altii scopul vietii este sa mori" - depinde cum privești asta. Din perspectiva ta, așa este, dar din perspectiva lor nu așteaptă moartea, așteaptă ceva după ea.
Viața e un cadou, fie că vrei să zici de la Dumnezeu fie că vrei să zici de la natură. Oricum ar fi, merită trăită. În viață sunt obstacole, probleme, o groază și nu ai cum să un le observi și la un moment dat să te lovești de ele. Dar să susții cu tărie că viața este nimic, este doar "ceva ce se întâmplă" este ca și cum ai susține clar și răspicat că poți să te sinucizi, viața asta oricum nu are un scop. Doar pentru că s-a întâmplat evenimentul tragic cu Denisa, la noi în țară, nu prea este un lucru de dramatizat. În fiecare zi mii de oameni mor de cancer, și asta zilnic, în toată lumea. Nu am calculat personal, așa că numărul poate să fie puțin aberant sau greșit. Oricum ar fi, dacă ar fi să ne plângem și să ne pară rău pentru tot răul care se află în lumea asta, nu am mai avea timp să respirăm.

| OoBunnyoO a răspuns (pentru T2LS):

Daca esti un extraterestru si privesti pamantul de undeva de la departare, dintr-o ipostaza neutra felul in care am fost creati si felul in care traim, vei ajunge la concluzia ca viata nu are niciun scop in mod real.

Insa omul prin complexitatea lui simte nevoia sa dea un sens existentei vietii la nivel conceptual. Un scop aflat mai presus decat viata unei singure vietati, fie ea un urs sau un om, al carui scop pur biologic este de a se procrea. Altfel, majoritatea ar deveni deprimati si s-ar sinucide, exact cum ai spus si tu. Daca ar exista un scop real si universal al vietii, ai vedea ca toti ar da acelasi raspuns la intrebarea "Care este scopul vietii?". Insa fiecare om iti va da un raspuns diferit, ceea ce este un argument pentru faptul ca nu exista un scop real al vietii, ci doar diferite interpretari individuale. Problema este ca multi oameni nu pot trai cu ideea ca viata nu are un scop. La fel cum multi nu pot trai cu ideea ca dupa moarte nu este nimic. Daca ar crede asta si-ar pierde drumul si setul de morale. Chiar si tu esti revoltat de ideea mea.

Cat despre restul raspunsului tau, eu nu am spus nicaieri ca viata nu merita traita. Chiar daca viata nu are un scop, asta nu inseamna ca nu merita traita. Uita-te la animale. Crezi ca animalele stau sa mediteze scopul vietii? Crezi ca gaina cat sta pe oua sta sa mediteze asupra existentei sale? Cel mai probabil nu. Si totusi, nu vezi gaini deprimate si sinucigase. Pentru ca ceea ce ne face sa vrem sa traim, nu este faptul ca am gasit scopul vietii sau nu, ci instinctul de supravietuire, instinct pe care unii il pierd din cauza complexitatii mintii umane.

Cat despre Denisa, cazul ei nu mi-a distrus credintele din temelie, nu m-a facut deprimata, nu sufar de depresie, nu am tendinte sinucigase, nici nu am avut. Am alte probleme, insa asta nu se numara printre ele. Si in ciuda faptului ca sunt constienta ca viata nu are un scop, ca nu exista viata dupa moarte, ca vei fi uitat de tot si toate dupa ce mori, ca nimic din ceea ce ai trait si simtit nu va mai conta dupa moarte si sunt convinsa ca da, te poti sinucide oricand, pentru ca nu exista un rost, nu o fac. Deci, se poate si altfel. Oricat de scandaloasa ar fi declaratia mea, te asigur ca nu devii suicidal daca relizezi chestia asta. Desi probabil, daca ma gandesc mai bine, cei mai multi ar face-o.

Iar in final, poti continua sa te contrazici cu mine pana la nesfarsit, insa nu vei face decat sa imi demonstrezi punctul de vedere. Tu consideri ca scopul vietii este sa fie traita, altul considera ca scopul vietii este sa mori (fie pentru ca asteapta ceva dupa moarte, fie ca vrea sa moara pentru familie, pentru tara, ca asteapta linistea de dupa moarte, pentru o cauza, fie pentru ca au o perspectiva filosofica asupra vietii care ii face sa creada ca moartea este unicul mod de a atinge libertatea suprema), fie sa faci copii, fie sa faci bani etc. Insa, orice continuare a discutiei este inutila, avand in vedere ca nu exista un scop universal al vietii, ci doar interpretarea mea vs interpretarea ta vs 10000 alte de interpretari.

| anonim_4396 a răspuns (pentru T2LS):

Tu chiar te pui la mintea lui O2-Funny-O2. Big mistake. Nu vezi ca abia astepta intrebarea ideala ca sa se laude cu prietenul ei, ba chiar si citandu-l intr-o engleza incalcita laughing
Nu o poti contrazice oricat de bine i-ai contraargumenta. Pregateste ea intotdeauna retardgumente mai bune in cateva pagini Word ce se pot rezuma la 4-5 randuri.winking
Scopul vietii e sa se continue intr-o forma sau alta: reproducere sau multiplicare, dar mai ales: transmitere de informatie. Acest lucru nu poate fi contrazis. Daca O2-Funny-O2 il contrazice nu stiu ce mai cauta printre noi si nu-si baga cutitul in gat. Trist ca sunt cativa pullarai de pe site care casca la tot ce zice ea si o considera vreun oracol sau profet al lumii/cunoasterii, in contextul in care concizia sau elocventa ii sunt elemente straine.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

TPU nu-i o comunitate in care sa jignesti pe alti userii

| RAY explică (pentru T2LS):

Fiecare are dreptul sa creada in ce doreste si sa considere viata cum doreste,viata oricum nu are nici un scop,asa e,viata nu are un scop,sens, viata trebuie traita desigur cu bune si rele, are scop biologic reproducerea, scop emotional iubirea, scop rational cunoasterea, dar un singur scop final nu are

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Nu stiam, bine ca mi-ai spus tu. Uite ca pe mine ma jigneste pana si avatarul tau.
Viata are scop, nu mai face confuzii cu scopul omului in mod individual. Viata insasi e mai mult de atat.
Daca viata n-avea scop atunci tu nu mai existai.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Isi spun ce e TPU daca nu sti, tu ai intrat la intrebarea mea avand ca scop sa jignesti useri de la intrebarea mea, TPU =toti pentru unul, asta e site de ajutor resiproc nu de jigniri

| OoBunnyoO a răspuns (pentru anonim_4396):

De regula te ignor cand te vad ca nu te poti abtine sa nu comentezi la adresa mea. Azi, insa, este ziua ta norocoasa. Nu uita sa iti iei servetele. Si nu, nu sunt pentru lacrimi sau pentru a-ti sterge nasul.

In primul rand, se vede ca nu esti obisnuit cu limba engleza, altfel ai fi capabil sa faci diferenta dintre engleza vorbita si cea scrisa. Pentru ca nu stiai, o sa iti spun eu. Exista unele fraze care suna fortat scris si perfect normal cand sunt vorbite, asa cum unele fraze suna fortat cand sunt vorbite si perfect normal cand sunt scrise. Singura greseala din fraza mea este ca nu am pus virgula. Sa inteleg ca pentru tine o fraza formata dintr-o propozitie principala si una secundara te depaseste. De ce nu ma mira? Oare pentru ca esti incapabil sa ma urmaresti chiar si cand vorbesc in limba ta materna? Probabil.

"When your doctors, that work at a highly regarded, state funded hospital, told me, who was working as an intern at the local hematological coagulation departament, that the average doctor or nurse working there is to be treated at least two separate times in their lifetime for one of the many dangerous and highly infections, albeit easy to prevent, variants of hepatitis to be taken seriously and not be considered a lazy slacker, I almost fell of my chair in disbelief of such a mind-boggling prerequisite".

Asta este o engleza incalcita. Nu fraza mea formata din doua propozitii amarate.

Apoi, iar ai pierdut ideea. Nu am mentionat de prietenul meu ca sa ma dau mare. L-am mentionat pentru ca este un cadru medical venit din afara si complet neobisnuit cu situatia din spitalele romanesti. Un doctor roman nu ar putea sa spuna asta, pentru ca lui situatia i s-ar parea normala. Desigur, poate te-ai fi simtit mai bine daca l-as fi citat pe colegul lui.

Stiu ca esti frustrat ca nu ma poti urmari, asa ca ai impresia ca problema mea este la mine. Insa adevarul este ca tu esti problema. Nu are rost sa dai vina pe lungimea raspunsurilor mele pentru incapacitatea ta. Nici cand am pus TLR special pentru tine nu ai inteles mesajul, asa ca lasa-ma cu "Oooo e prea lung mesajul si nu am avut rabdare sa il citesc, d-asta nu l-am inteles".

La fel cum nu are rost sa dai vina pe lungimea raspunsurilor mele pentru incapacitatea ta de a urmari o idee si a-i oferi un contraargument. Cand omul este incapabil sa isi argumenteze ideile recurge la atacuri personale. Tu ajungi foarte repede acolo.

De ce prefer sa scriu mult si sa ma repet? Pentru ca oamenii nu inteleg si nu retin in general nimic daca nu vad argumentarea din spatele unei afirmatii. De asemenea, oamenii nu retin in general nimic, pana nu le repeti ceva de cel putin trei ori. Lucrez ca part-time in retail ca sa imi platesc facultatea. Oamenii in general, au probleme de atentie si de memorie.

Apoi, stiu ca ai impresia ca prefer sa scriu mult pentru funde. Nu, adevarul este ca scriu mult pentru ca imi place sa scriu. Si stiu ca daca vreau sa ma asept la un contraargument destept, nu o sa il primesc aruncand atacuri adhominem in stanga si in dreapta. Adevarul este ca de fiecare data cand vad pe cineva raspunzandu-mi la un comentariu sper sa fie ceva inteligent care sa imi largeasca orizonturile.

Cat despre restul raspunsurilor, chiar imi place sa ajut lumea. Nu o fac pentru o funda si pentru o gratificare stupida. Mi-e indiferent daca primesc funda sau nu. D-asta uneori, cand simt ca am ceva de adaugat la o intrebare, voi spune ce am de spus, indiferent daca s-a acordat funda.

Deci, daca ma tot stalkuiesti aici pe site, in speranta ca vei avea un impact real asupra mea, te anunt din timp ca nu ai.

Sau poate ai impresia ca daca imi iau zece minute din timp sa iti raspund o fac pentru ca ma enervezi. Ti-am zis, lucrez in retail si vad multe fete pe zi. Interactionez cu cel putin 100 de persoane cel putin 3 zile pe saptamana. Fata in fata. Dintre astea, multe dintre ele sunt extrem de enervante, frustrate si nesimtite. Mult mai nesimtite decat ai fost tu vreodata. Si crede-ma, cand esti pus fata in fata cu asemenea persoane, este mult mai nasol decat pe internet. Cand te duci sa oferi ajutorul unei cliente si ea te opreste punandu-si palma in fata ta ca apoi sa vina la tine si sa te intrebe oricum o intrebare extrem de stupida, in mod normal, probabil te-ai enerva. Insa, in retail nu ai timp si nici nu ai voie sa te enervezi. Ii zambesti, iar apoi te duci la urmatoarea clienta. Pana ajungi la urmatoarea clienta ai uitat de existenta primei cliente. Cand lucrezi in astfel de conditii, incepe sa ti se rupa foarte putin de nesimtirea si frustrarea altora. Cam asa se intampla si cu tine. Da, sunt constienta de prezenta ta pana cand termin sa iti raspund. Si ramai uitat pana la urmatorul raspuns de-al tau in care tii sa ma mentionezi pentru ca practic cersesti atentie. Este foarte vizibila treaba asta. Ma bucur sa vad ca de peste un an de zile, efectiv nu imi poti ignora prezenta. Chiar incepe sa devina flatant.

Apoi, o alta chestie interesanta pe care am invatat-o in retail este ca oamenii care sunt cel mai des pusi pe cearta sunt intotdeauna aia care vin din partea de jos a ierarhiei, cu joburi prost platite si cu un nivel de educatie foarte scazut. Aia sunt in general cei mai frustrati si se iau intotdeauna de altii si de cele mai mici chichite pentru ca au un complex de inferioritate si incearca sa demonstreze ca sunt superiori. Iti suna cunoscut? Nu m-ai crezut cand ti-am zis ca ai tendinte de mahalagiu si ti-am citat din cursuri ce spune asta despre tine. Ei bine, acum iti spun ca asta este o teorie foarte adevarata in practica. Pentru ca adevarul este ca tu nu esti nici troll, nici amuzant, nici inteligent. Daca ai fi, ar reiesi din limbajul si atitudinea pe care o ai pe site. Stiu ca incerci sa fii ceva, insa orice ai incerca, nu prea iti iese. Sau poate incerci sa fii un hater frustrat. Daca asta este cazul, sa stii ca doar asta iti iese. Felicitari!

| RAY explică (pentru OoBunnyoO):

Cea e a facut el este impotriva regulamentului TPU,scopul lui find jignirea ta, eu unu nu permit asa ceva la intrebarile mele, nu isi mai consuma timp ca nu are rost, asta e un site civilizat, scopul lui find ajutorul nu jignirile

| OoBunnyoO a răspuns (pentru RAY):

Stiu, din pacate el tot incearca sa ma jigneasca de peste un an de zile. Pe mine si pe altii. Nu realizeaza ca exact comportamentul asta ii impiedica pe altii sa il ia in serios.

Insa oricum nu o sa ii mai raspund. Nu vreau sa fac intrebarea ta subiect de raspunsuri offtopic si insulte.

| RAY explică (pentru OoBunnyoO):

Astea sunt produsele societati romanesti, din pacate sunt multi asa, 40% din copii sub 15 ani nu inteleg ceea ce citesc,frustrari,complexe, saracie, prostie, lipsa educatiei, nu ai ce face asta e, omul fara frica o ia razna in Romania nu exista frica

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Pai bine ma, dar tu vorbesti de analfabeti la cum scrii pe TPU? Sau faci observatii altora cu ce e interzis pe site, dar tu postezi spam si chestii in plictiseala cu troll-ul ala iasmin? Iar in urma cu cateva saptamani postasei o poza nud cu un star p. orno (parca Caprice). Vrei sa spui ca tu nu stiai atunci ce e interzis pe TPU? Te faci ca ploua in rest. Numai tu sa-ti permiti ce poftesti pe site.

Iar cat despre O2-Funny-O2, nu ma ostenesc sa-i citesc replicile (previzibile), zice ca initial ar ignora ca apoi sa dea un raspuns oricum ignorant. laughing Bine ca in observatia mea tot eu sunt ala care nu intelege si care are doar scopul de a jigni, nu de a corecta.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Pai bine ma, dar tu vorbești de analfabeți la cum scrii pe TPU?
vrei sa isi iau la puricat toate răspunsurile sa vezi cate greșeli o sa își găsesc, nu ma judeca ca si tu faci greșeli gramaticale, Sau faci observații altora cu ce e interzis pe site, dar tu postezi spam si chestii in plictiseala cu troll-ul ala iasmin? cand e vorba de intrebarea mea da normal ca nu accept jigniri la adresa cuiva, eu postez in spam? tu macar sti ce e spam? daca faceam spam eram banat de mult, eu nu am postat nici o poza cu caprice la profil asa ceva e interzis, daca era o intrebare despre ce actrita va place si postezi un link e regulamentar, jignirile nu sunt pentru a corecta pe cineva, link ul https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/......df70f1.jpg fata nu era in nud

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Apropo analfabet inseamna a nu putea intelege limba romana, a nu ști sa scrii se numește agramat, dovedeste ce greșeli gramaticale fac eu apoi afirma ca nu stiu sa scriu, nu intelegi ceea ce scriu? nu ma citi, te obliga cineva sa ma citesti? sa nu mai imi raspunzi la intrebarii

38 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Tu planurile ti le faci oricum, dar nu stii niciodata ce iti rezerva viata, sperante diferite,, acelasi destin, moartea.

Asta e cel mai trist, ca te poate lovi oricand.

| GoldenZenith a răspuns:

Cine a zis "Carpe diem!" a știut ce spune. Moartea nu evita pe nimeni, din păcate.

| RAY explică (pentru GoldenZenith):

Dar pana la urma ce e viata asta?

| Spataru_Doina_1979 a răspuns (pentru RAY):

Viata e ca un joc, dar ai doar o viata, traieste-o!

| GoldenZenith a răspuns:

Viața e un șir de evenimente. Tu ti o construiești in mare parte. dar are și ea, ca orice lucru, o finalitate. La unii mai devreme, la alții mai târziu.
Nu fi trist sad

| RAY explică (pentru GoldenZenith):

Da,isi construiesti apoi vine o boala de asta si te termina rapid, sunt om, normal ca sunt trist, chiar i ascultam piesele

| GoldenZenith a răspuns (pentru RAY):

Era talentata. Live canta foarte bine. Săraca fata. Păcat de tinerețea ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma face gelos intrebare asta laughing. As vrea sa ma afecteze si pe mine ca pe altii moartea necunoscutilor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

S-a anulat nunta? sad

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Vrei sa fi tu mireasa?

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Serios poti conversa?

Răspuns utilizator avertizat
| tzuria79 a răspuns:

A fost foarte tanara, talentata si foarte frumoasa, dar asa este viata. Am avut un sentiment de durere identic cand a murit Monica Spear. R.I.P. DENISA