| anonim_4396 a întrebat:

De ce aceia de la YouTube în loc să scoată reclamele alea enervante, au scos butonul de Dislike?
Mai bine scoteau de tot reclamele.
Eu am internet din 2008.
Pentru cei care aveți internet de mai dinainte de 2008, existau atunci reclame pe platformă?

Răspuns Câştigător
20 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Imposibil sa se scoata reclamele, fiindca Youtube traieste din plata acestor reclame si tot datorita lor tu ai cont gratuit.
Exista o singura solutie, iesi din Youtube si nu-l mai folosesti, daca te enerveaza reclamele.

De altfel atat FaceBook si Instagram tot din reclame traiesc si-si platesc angajatii.
Tot datorita acestor reclame platite tu poti avea conturi gratuite la ei.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca scot reclamele dispare Youtube. E atat de simplu.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Existau și înainte de 2008, dar erau mai simple și irelevante, de multe ori chiar indecente, cu link-uri dubioase.
YouTube vine cu reclame în varianta gratuită. Dacă îți faci cont premium, scapi de reclame.
Ei trebuie să scoată bani cumva, ori de la utilizatori, ori de la firmele care își fac reclamă prin intermediul lor.

| Nexo189 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Sau poți folosi Youtube vanced care e gratis și nu dai bani la Youtube. Cu Youtube premium nu poți să vezi dislike-urile, nu poți să scoți ecranele finale adică alea de apar aproape de finalul videoclipului și apeși pe ele și te duce la un alt videoclip, nu poți să scoți sigla videoclipului, nu poți să scoți butonul de Cast, nu poți să scoți cardurile informative, nu poți să scoți community posts, etc. A da și cu Youtube premium ai interfața la Youtube oribilă și nu poți să o ai veche gen versiunea 17.
Youtube vanced nu e bun numai să scoată reclamele. Deci efectiv e genial!
Singurul lucru care trebuie să faci e să cauți o versiune bună de yt vanced. Eu de exemplu după ce am șters "yt premium" gen un fel de vanced pentru că începuseră să îmi apară reclame pe home page, nu am mai găsit fișierul sau o versiune la fel. Dar am găsit după nici 10-20 de minute o aplicație mai bună și mă bucur că am găsit-o.
Singurul meu dubiu e că nu știu cât va ma rezista vanced pentru că practic o foarte mare parte din vanced e că are design-ul vechi de la Youtube. Și cu cât actualizează mai mult ăștia de la Youtube aplicația cu atât mai mult există posibilitatea ca vanced să nu mai funcționeze cum trebuie sau deloc.

| VoidEternal a răspuns:

Nu or sa mai dispara niciodată reclamele de pe YouTube. Din asta trăiește google.
Pentru cei descurcăreți însă exista ad blockere dacă ești pe desktop/laptop sau YouTube Vanced daca ești pe Android. Pe iOS nu știu.

| VoidEternal a răspuns:

Reclamele pe YouTube au apărut acum vreo 4 ani cred. Sau 5. Oricum in 2008 normal că nu erau. Nici nu știu dacă YouTube era cumpărat de google la acea dată.

| Lukasssz a răspuns:

Dispar reclamele = faliment.

| oglindasultanului a răspuns:

Ei fac ce vor nu ce vrei tu, companiile platesc sa le faca reclama. Iar despre butonul de dislike, nu-i convine nimanui sa-i fie vandalizata imaginea de acea negativitate,
Pai logic ca prin 2006, era totul gratuit si permis, era plin de site-uri unde oamenii reali depuneau efort gratuit, care foloseau f mult altora. Copiii se jucau de a website-urile si videochat, fara nici un salariu.

| Nirvanaaa a răspuns:

Nu le scot ca obțin bani de pe urma lor. Nu existau, le-au băgat de vreo 3-4 ani incoace. Și ce bine era fără laughing.

| Darkmagic a răspuns:

Eliminarea comenzii "Dislike" a fost decisa din 2018 in urma unui Rewind al Youtube (o "recapitulare", un fel de raport anual al companiei) care a adunat peste 19 milioane de dislike-uri.
Inca de atunci s-au purtat discutii pe tema asta in staff-ul companiei, motivul oficial fiind stoparea hartuirii cu dislike a unor creatori de continut de pe Youtube, motivul ascuns fiind acel Rewind.
Mai pe romaneste: managerii au fost deranjati de impactul negativ al clip-ului propriu si...Pa dislike.
In ceea ce priveste reclamele, Youtube nu este o organizatie de binefacere, numai costul transmisiilor de date trece lejer de 1 milion de $ pe zi, doar pentru ca un clip sa ajunga din California la tine sau la un utilizator din Africa...
Pentru ascunderea reclamelor foloseste si tu un AdBlocker si rezolvi problema.

| 1997onur a răspuns:

Știu sunt enervante de multe ori când vreau sa ascult Muzica apare 2 reclame una după alta înainte apărea doar una și ținea 10 sec acum apare 2 și nu-ți mai da voie sa dai Skip stai și aștepți sa se treimile reclam aia enervantă laughing) abia după acea poți asculta muzica

| SingleForOne a răspuns:

Prin reclame Youtube/google fac bani, la fel si creatorii de continut pe Youtube, in special cei care au o afacere adevarata. Deci, nu vor disparea prea curand, venitul din canalul de Youtube, eventual din reclame, este singurul venit al unora.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Foarte bine că l-au scos. Care îi era rostul? Alimentarea frustrărilor?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Pentru a face diferența dintre un clip bun și unul mai puțin bun.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu neapărat.

Răspuns utilizator avertizat
| 19flo79 a răspuns:

Sterge aplicatia Youtube si instaleaza browserul Opera.
Intri pe Youtube din Opera si ai zero reclame! happy

Răspuns utilizator avertizat
| felixf a răspuns:

Pt a scoate reclamenele trebuie sa platesti. Foarte simplu. Banul face jocul.

| alexandradlr a răspuns:

Nu o sa s escoata reclamele, în schimb pana în 2040 o sa fie ceva gen "azi vezi reclama și mâine te uiți la video"

2050:"întâi cumperi produsul, apoi vezi și video-ul"