| Inferno a întrebat:

De ce anumiti oameni cred ca e imoral sa ucizi un animal care nu simte durerea (un peste, sau un animal anesteziat) dar ca este perfect moral sa ucizi o planta?
Care e diferenta intre cele doua?

Cand ii intrebi iti raspund ca planta nu simte durerea... Insa asta nu are niciun sens, ca doar nici animalul respectiv nu o face. WTF?

11 răspunsuri:
| Klepto a răspuns:

Fiecare persoana a avut un animal de companie, amintirilea alea sunt transpuse in restul animalelor pe care le vad.
Nimeni nu a mers cu o floare la plimbare sau cu bradul la agatat, dar cu un animal da.
Animalul scoate sunete cand il doare, plantele pe naiba. Daca nu tipa, nu doare si animalale mananca plante deci animale > plante.

Ratiunea si logica in este o amanta prea scumpa pentru unii.

| Inferno explică (pentru Klepto):

"Fiecare persoana a avut un animal de companie, amintirilea alea sunt transpuse in restul animalelor pe care le vad.
Nimeni nu a mers cu o floare la plimbare sau cu bradul la agatat, dar cu un animal da."

Iar asta se numeste "subiectivism" si nu are nici cea mai mica legatura cu ratiunea si logica.

"Animalul scoate sunete cand il doare, plantele pe naiba."
Mama cata prostie. Se pare ca poti sa fii retardat si la capitolul moralitate.
Sa inteleg ca in viziunea ta tot ce conteaza e daca animalul scoate sau nu sunete? Durerea trebuie sa fie acompaniata de un sunet pentru a conta?
Un organism care sufera dar care nu poate scoate sunete e mai putin important decat unul care sufera dar care poate scoate sunete? Chiar daca cele doua sufera tot atat de mult?

"animalale mananca plante deci animale > plante."
Si de aici concluzia ca plantele nu conteaza?

Ghici ce:
Oamenii mananca restul animalelor deci: oamenii>restul animalelor.
Deci, dupa "logica" ta, restul animalelor nu conteaza.

"Ratiunea si logica in este o amanta prea scumpa pentru unii."
Pentru unii. Din pacate tu nu te numeri printre ei.

| OldSoul a răspuns:

1.De unde stii tu ca anestezicul si-a facut efectul?
2. Diferenta e clara, planta nu "tipa" cand o rupi.

| Inferno explică (pentru OldSoul):

Discutam in ipoteza in care anestezicul si-ar face efectul iar animalul chiarn u simte durerea...
Nici animalele anesteziate nu "tipa" cand sunt "rupte", nu ca faptul ca ar tipa ar fi relevant.
Ca sa raspund pe aceeasi nota "inteligenta":
Poate plantele nu tipa, dar fac fotosinteza si sunt verzi si miros frumos. Ha, sah mat fraiere.

| Dismally a răspuns (pentru OldSoul):

Nici pestii nu tipa laughing

| Inferno explică (pentru Dismally):

Da,dar ei nici nu simt durerea.
"It has been argued that fish can not feel pain because they do not have a sufficient density of appropriate nerve fibres. A typical human cutaneous nerve contains 83% Group C nerve fibres, however, the same nerves in humans with congenital insensitivity to pain have only 24-28% C type fibres."
https://en.wikipedia.org/wiki/Pain_in_fish

| syd2 a răspuns:

Cred ca esti doar indignat ca "multimea " nu-ti accepta parerea, dar scuze mon cher ami, de mai multe ori se intampla sa nu coincizi cu parerea "marii multimi". Si inainte sa ma insulti, de fapt nici nu stiu daca o sa comentezi, gandeste-te ca simt si eu durere, ca si acea mica planta, sau ca firul de iarba care Tu il calci in fiecare zi iar el nu striga dupa ajutor, e neajutorat, micutul, el sufera din cauza indiferentei tale fata de el. Oh, cat de rea poate fi sistema universala a existentei, dar ma ierti, poate par prea guraliv, si tot odata vreau sa spun ca, nici nu mai are nici un sens, cam nimic, in general, si de fapt, la propriu.

| Sociopat a răspuns:

Singurele motive pentru a ucide sunt hrana si aparare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oamenii își ocupă timpul inventând teorii, că aia e imoral, că aia nu-i bine să faci, că aia e așa și că aialaltă e invers. Nu trebuie să existe nicio logică cât timp ei cred în ce spun și văd că adună adepți și oameni cu care să se certe pe teoriile lor.
Nu te mai chinui cu întrebări din astea că vei primi aceleași răspunsuri, mereu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca oamenii isi limiteaza moralitatea la fiintele care se aseamana cel mai mult cu ei. Spre deosebire de animale, plantele nu au sistem nervos si asta le face să para precum niste obiecte. La fel se poate spune si despre microbi. Si ei sunt vii insa nu le plange nimeni de mila.
Stim cu totii ca si plantele sunt vii dar trecem cu vederea acest lucru, la urma urmei, trebuie să traim si noi, nu?

| mvcxzghjjhgfdsjhgf a răspuns:

As vrea sa zic ca planta tot simte durere, sunt unele plante care cind le rupi le curge apa, aceste suntt lacrimile lor