| Sportacus123 a întrebat:

De ce atunci când cineva întreabă despre o facultate, diferite persoane de-aici de pe forum îi sar în cap că este inutilă?

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai intreaba i pe ei.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca intreaba despre filosofie sau ed. fizica, ce ai vrea, sa minta oamenii?

| StoicAnalysis a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Sunt si oameni ce ii ajuta facultatile de genul. Nu sunt chiar inutile. Toate facultatile sunt importante si utile, daca persoana respectiva cauta sa se angajeze pe acele domenii. Facultatea de ed. fizica e buna pentru a fi antrenor de sport, profesor de sport, poate chiar si nutritionist, desi sunt facultati de biochimie si nutritie. Si facultatea de filosofie e buna daca vrei sa ajungi in locuri unde se lucreaza cu date despre populatie sau ceva deputat/senator.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Daca stai sa te gandesti, toate facultatile pot fi inutile, dar doar pentru persoanele care doar le fac si nu continua sa faca o cariera pe acele domenii.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Degeaba vrei sa mergi tu personal pe un domeniu, daca domeniul ala e o fundatura pentru care nu da nimeni nici un fel de interes.
Da, cu ed fizica te poti integra in domeniu, poti fi monitor de schi, antrenor fitness sau diferite sporturi si bineinteles profesor in scoli.
Insa pentru asta trebuie sa fii sportiv, sa iti placa, sa aduni experienta personala.
La filosofie si biologie nu ma bag, probabil cazi intr-o groapa: esti supracalificat pentru a fi lucrator comercial, si ai 0 oportunitati in domeniu, ca nimanui nu-i trebuie identificatori de frunze si batatori de camp.
Ideea este sa nu pleci cu gandul ca facultatea iti da sens vietii, asta se intampla doar la cateva: economie, IT, domeniile tehnice. Acolo iesi format pe un domeniu si poti lucra indiferent ca esti pasionat sau nu.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Asta e clar. Nu inseamna ca daca faci facultatea, automat esti cineva. Facultatea, doar e o unealta ce o folosesti pentru a promova in domeniul ales de tine. Si e important sa o faci de tanar daca alegi sa mergi pe domeniu, pentru ca atunci cand o sa ai nevoie de facultate pentru a promova, de regula ai o varsta mai inaintata si o familie deja cladita de tine. Si atunci nu prea poti face fata si cu munca, si cu familia si pe deasupra sa incepi si facultatea.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Cred ca te poti reprofila si la maturitate, pentru ca mintea e mult mai insetata de informatii, iar cunostintele se aseaza deja pe o vasta experienta de viata.
Nu iti mai trebuie ani de zile sa inveti un domeniu nou, pentru ca 30-40% din informatiile pe care le vei primi vor fi absorbite pe loc, raspunzand unor curiozitati adunate de-a lungul timpului, daca domeniul respectiv era pe lista lucrurilor de care erai atras de ceva timp.

| sammie a răspuns:

Ma intreb de ce nu le pui intrebarea persoanelor care " ii sar in cap ".

| ALM2000RO a răspuns:

Din lipsă de educație.