| enigmatica a întrebat:

De ce cautam perfectiunea? De ce cautam sa fim perfecti cand ea poate nu exista? Doctorul care vede ca organismele oamenilor nu sunt perfecte, mereu exista o boala. Nimeni nu e sanatos perfect. Preotul care vede ca fiecare suflet e impur. Chipurile care nu sunt perfecte, au o anumita imperfectiune. Lucrari, teze, referate care nu sunt perfecte. De ce cautam perfectiunea la ceilalti, dar oare noi insine chiar asa suntem perfecti?

Răspuns Câştigător
| addi90 a răspuns:

Perfecţiunea e linia orizontului.

2 răspunsuri:
| michael5813 a răspuns:

Probabil este in firea omului...sa caute perfectiunea chiar daca omul, este perfect constient ca nu poate atinge perfectiunea! noi ca fiinta nu suntem perfecti asa cum spui chiar tu cu toate ca ceva timp inainte citeam intr-o brosura primita de la niste pocaiti cum ca omul este frumos, perfect, samd si asta doar pentru ca omul este creatia lui Dumnezeu! e una din acele secte care au pretentia ca impletesc credinta cu stiinta ori asta nu se poate. dar o chestie zic eu interesanta : spui ca chipurile nu sun perfecte. asa este sunt asimetrice chiar daca nu se observa foarte evident dar cel mai interesant este ca uneori tocmai acele mici imperfectiuni ne atrag la o anumita persoana! stii... japonezii spun asa : sa cauti oridinea din haos! tot asa, cautam si noi perfectiunea din imperfectiune!

| Reiki a răspuns:

Dar,de ce cauti perfectiunea? In ce domeniu anume o cauti? O cauti la altii sau la tine? Daca o cauti la tine, cine/ce este perfect pentru tine? Daca te raportezi la perfectiunea ceruta de altii, gresesti.Nu cauta perfectiunea la altii,nimeni nu poate fi perfect - repet,depinde de etalonul perfectiunii ales de tine. In primul rand nu te lasa "condusa" de altii, in dorinta LOR de perfectiune. Orice schimbare, pornesti in primul rand, cu tine insuti.