| TylerD a întrebat:

Știți ce e amuzant la această societate? Ne hrănim cu iluzii. Ne trezim dimineața, ne îmbrăcăm, ne punem măștile și ne jucăm rolurile așa cum ne-au fost ele impuse. Funcționăm ca niște angrenaje într-o mașinărie vastă și impersonală, crezând că asta ne face fericiți.

Dar ne mintim pe noi înșine. Căutăm fericirea în lucruri exterioare - bani, haine, mașini, statut social - dar nu suntem niciodată mulțumiți. Nu contează cât de mult obținem, întotdeauna vrem mai mult. Ne comparăm cu ceilalți, ne măsurăm valoarea prin ceea ce avem, nu prin ceea ce suntem.

Suntem produsul unei culturi ce ne învață să ne urâm pe noi înșine. Ne aruncă la televizor și pe internet imagini cu oameni perfecți, cu vieți perfecte și ne spune că trebuie să fim la fel ca ei. Și ne străduim să îndeplinim aceste așteptări nerealiste, ne distrugem pe noi înșine în încercarea de a fi 'perfecti'.

Dar ce este perfect? Un om fără defecte, fără probleme, fără neajunsuri? Un om fără suflet? Perfect este plictisitor. Perfect este inuman.

Adevărata libertate vine atunci când îți dai seama că nu trebuie să îți pese de ceea ce cred ceilalți. Când te accepți așa cum ești, cu toate defectele și neajunsurile tale. Când realizezi că ești mult mai mult decât un produs al societății.

Cine ești tu, cu adevărat, când nu te mai ascunzi după măștile pe care ți le-ai pus?

14 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Sunt tot eu, doar ca nu poti face tot ce iti vrei fara și să gândești înainte asta e imaturitate

| RAY a răspuns:

Totul este absurd, omul încearcă să dea sens dar nu exista nici un sens, existenta universului este absurdă, lipsită de sens, religiile sunt o minciună de a da in sens și tot ce ai scris acolo, oameni sunt speriați de realitate

| sierra1 a răspuns:

"Dar ne mintim pe noi înșine. Căutăm fericirea în lucruri exterioare - bani, haine, mașini...nu trebuie să îți pese de ceea ce cred ceilalți"

ok, dar pe domnia ta, ce-l face fericit?

și zici că trăiești cumva pe o insulă pustie? (pentru partea a 2 a)

| Mosotti a răspuns:

Pai si ce e asa greu sa-ti dai seama ca nu trebuie sa iti pese de ceilalti?! Eu de cand sunt sunt asa, mi se rupe de altii, dar era logic, n-am stat 100 ani ca sa ma prind de asta, si ma accept cum sunt, cine ma vrea asa, bine, cine nu, adios.

Fraierii sunt produse ale societatii ca nu se prind de asta, aia e, prostia e foarte mare.

Si daca e ceva, rad prostii, desteptii nu ar rade la ceva mai aiurea la tine, gen boala, fantezie, faptul ca faci videochat, etc.
Si de ce mi-ar pasa de ce parere au niste prosti? Daca imi pasa, inseamna ca sunt ca ei.

| Freya1 a răspuns:

Tot ce ai descris tu mai sus se numește viata și societate.Intr-adevar,e greșit sa gândim asa și sa ne comportam asa.Doar ca o data cu asa numita evoluție toți pretindem și dorim mai mult.

Vezi tu.Pe vremuri dacă toată lumea avea un corp imperfect eram mulțumiți și nu ne doaream altceva în plus.Nu voiam sala și silicoane pentru ca toți eram la fel și nu avem ce dezvolta decât creierul și sufletul.La fel și cu banii.
Erau abia doi/trei cu bani mai mulți dar cum spunea cineva "avem aceias sufragerie, diferență o făcea materialul din mobila ce oricum era insesizabil" și atunci la fel, ne simțeam ok pentru ca majoritatea eram la acelasi statut financiar și cu același șanse.
Doar ca noi ca oameni am schimbat asta.Noi ca oameni am decis sa ne lăsăm prostiți de "perfectiune", de televiziune, de iluzii și asa mai departe.Deci practic, nu suntem altceva decât ceia ce vrem.

| Catrice a răspuns:

Ce viata trista ai...pacat.

| Frank51 a răspuns:

Da. Acum încearcă să și ieși din casă.

| Lioana a răspuns:

Ce spui tu acolo in 1000 de cuvinte e ca tu esti la faza de autoacceptare. Autoacceptarea e buna pana la un punct.
Vrei sa fii tu insuti in toata imperfectiunea ta? Fa-o si vezi ce iese! Daca nu iese bine s-ar putea sa ajungi la concluzia ca trebuie sa schimbi ceva la tine. Se numeste dezvoltare personala. Poate vei ajunge candva si la faza asta.

| StrongHeart a răspuns:

Ai spus un adevar pe care nimeni nu vrea sa-l auda.
Fii pregatit sa te intrebe toti cu ce te ocupi si de ce ai asa mult timp sa te gandesti la intrebari existentiale, la ce e real si ce conteaza cu adevarat in viata. Fii pregatit sa fi catalogat boschetar, hippy, aiurit, visator, etc.
De cand ne nastem toti vor sa ne invete ce e suferinta si umilinta. Nimeni nu are rabdare si nu se opreste sa se gandeasca macar pentru un moment la acel "de ce?" de ce ne nastem, de ce murim, de ce suntem aici?
Multi sunt subjugati de societate(Toti suntem, dar multi se mint ca nu sunt) si nu pot accepta cand cineva le arunca in fata adevarul gol golut.
Orișicum, esti pe o panta foarte alunecoasa.
Din moment ce ai avut aceasta revelatie si ai descoperit acest adevar, vei fi tentat sa cazi intr-o mandrie extraordinara si sa crezi ca le stii pe toate si ca nu mai trebuie sa faci nimic.
Fii convins ca nu le stii. Fii convins ca nu poti trai singur pe lume si ai nevoie de ceilalti. Toti avem nevoie unii de altii.
Ai gasit jumatate din adevar, mai trebuie sa cauti doar cealalta jumatate. Si anume, ca fara ceilalti nu existi, nu traiesti, nu iubesti, nu simti nimic!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Raspunsul la intrebarea ta este... LOVE YOURSELF!
Daca te iubesti te accepti! Si daca te accepti faci schimbari in bine pentru tine si pentru cei din jurul tau! Totusi, nu te lasi influentat de ceea ce gandesc/ sunt altii ci STII CINE ESTI TU CU ADEVARAT!

| DovleacTurbat a răspuns:

Un gunoi.

| AmandinaDragan a răspuns:

Corect. Asa sunt eu. Nu ma intereseaza ce spun/cred altii despre mine. De obicei sun d-aia saraci. Cum sunt pe aici multi.

| Continchiscontsters a răspuns:

Prefer sa port măști și sa car pe urmări mei toată viata tot cei mai rău pe fata pământului da sa știu ca oamenii pe care eu țin la ei cu Adevărat sunt bine și nu ai nimic nu-mi pasa dacă este sau nu corect atâta timp cât oamenii pe care mie îmi pasa de ei cu Adevărat sunt toți bine și în siguranță nu ma mai interesează nimic accept și în glont în cap pentru ei dacă asta ar fi sa fie prețul ori care ar fi pentru mine este mai important siguranța și stare oamenii care îmi pasa mie cu Adevărat și miasi da și viața pentru ei.

| EliLeli a răspuns:

Poate asa esti tu. Nu ma regasesc deloc in ce ai povestit tu acolo.
Faptul ca nu-mi place ceva la mine nu inseamna ca ma ascund dupa masti, haine etc. Ce, ai vrea sa merg in fundul gol? Ma aresteaza. Plus ca este destul de incomod. Nu prea-mi placea cand ieseam fara chiloti, imi intrau dungile de la pantaloni in "ea", foarte incomod. Fuste nu port, nu-mi place. Mie-mi place societatea, asa cu felul asta al ei de a fi. Nu prea ma obliga nimeni sa fac lucruri pe care nu vreau sa le fac.
Uite ce propun: mergi tu in fundul gol pe-afara JOS TEXTILA!, du-te da tot ce ai pe la saraci sau cui vrei tu, nu-ti mai lua job. Poti sa traiesti linistit prin paduri. Stii ca pustnicii au fost canonizati pana la urma? Erau exact asa cum zic: fara nimic. Isi faceau gauri in stanci si stateau acolo. Mai veneau oameni si le dadeau de mancare. Fa si tu asa, poate te fac si pe tine sfant. Sfantul TylerD. Ce zici?