| Alexandru0007 a întrebat:

De ce copii mici au tendinta sa bage tot ce prind in gura?happy le este foame atunci sau cum?

Răspuns Câştigător
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

In primul rand, fac acest lucru cand le cresc dintisorii pentru ca ii mananca gingiile si, atunci, orice obiect e bun pentru scarpinat.
In al doilea rand, copiii mici au un regim alimentar destul de restrans si incep sa-si dea seama ca diversele mancaruri au gusturi diferite. Atunci, incearca toate obiectele dupa gust.
Gandeste-te ca un copil are toate simturile, dar inca nu stie foarte bine care si cand se foloseste. Deci...le incearca pe toate.

| Alexandru0007 explică (pentru ardnaxur1961):

Hahalaughing) habar nu aveam ca ii mananca gingiile.Bun raspuns, m-am si amuzat putin.Multumesc!

7 răspunsuri:
| Kaℓi a răspuns:

Conform psihologiei varstelor, varianta freudiana, varsta de la nastere pana la intarcare este numita "stadiul oral", pentru ca gura, cavitatea bucala este legatura copilului cu mama si hrana (sanul) si cu lumea exterioara in general. Simtul tactil nu este inca dezvoltat, nu poate prinde-pipai cu manutele, vederea la fel, nu e dezvoltata, asa ca gura este mijlocul prin care incearca sa cunoasca lumea.
Freud are o explicatie complicata, despre erotism si narcisism si pulsiuni sexuale, dar nu e musai sa fie toata lumea de acord cu el happy
Dupa stadiul oral urmeaza altele, si mai interesante laughing anal, falic etc. Freud!winking

| Alexandru0007 explică (pentru Kaℓi):

Freud asta e un perverslaughing cunosc ce spui tu.Am vazut acum 2 ani filmul Metoda Periculoasa care are la baza in totalitate, teoriile si cercetarile lui Sigmund Freud si ale lui Carl Jung despre sexualitate si nu numai.F interesant.

| Kaℓi a răspuns (pentru Alexandru0007):

N-am vazut filmul, dar e pe lista mea happy
Freud, da laughing oricum, e cam depasit... dar ramane interesant.

| LoveisLouder44 a răspuns:

Pentru ca sunt micuti. Si nu stiu.

| pisiksalbatik a răspuns:

Cel mai probabil le cresc dintisorii si le dor gingiile...dar si pentru ca nu stiu ce este acel lucru si incearca tongue

| Alexandru0007 explică (pentru pisiksalbatik):

Am inteles ca nu stiu, dar de ce sa incerce cu gura? daca tot pun mana pe ele?