Întrebare recomandată | Fatamuntilor a întrebat:

De ce credeti ca oamnenii sunt atat de deranjati cand sunt criticati?
Am vazut aici reactii destul de urate cand cineva voia sa dea un sfat,o parerere vizavi de o anumita situatie,desi sfatul era bine intentionat si dat de persoane mature si bine intentionate.
Ceva de genul,,,decat sa ma criticati, mai bine va abtineti sau nu raspundeti" Desi crtica poate fi contructiva si se poate invata sau cel putin poate da de gandit.
Ati intalnit asfel de situatii si in viata de zi cu zi?

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Fiecare dintre noi are o anumita idee despre persoana lui,o parere clara pe care greu (sau deloc) accepta sa i-o modifici,critici sau comentezi.
Fiecare critica,oricat de constructiva ar fi,se va lovi de parerea,impresia personala pe care o are fiecare despre persoana lui.
Si,depinde doar de gradul de generozitate al fiecaruia sa recunoasca o greseala sau un gest urat,pentru ca desi in sinea lui stie ca a gresit,recunoasterea publica e,pentru multi,curata sinucidere.
Vad multe cazuri de genul asta, iar susceptibilitatea fiecaruia e enorma, drept pentru care, personal, incerc sa ma fac inteleasa fara sa critic.
Imi pastrez dreptul asta numai pentru persoana mea...
happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru greece12):

Exact.Fiecare avem mintea ascutita si cand ne intalnim aici e pericol de intepare. Lollaughing

| greece12 a răspuns (pentru anonim_4396):

De evitat deci, cactusii, fumurile si creierele cu forma patrata...
happy

| FastAndFurious a răspuns (pentru greece12):

Ce lady poti fi mereu... happy

19 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Ohoo si incat cat. Nu numai in viata virtuala cat si in cea reala. Am inteles ca le place sa le spui o minciuna, decat sa le spui adevarul. O minciuna este precum o mangaiere, pe cand adevarul este ca un cutit in coaste.

Am preferat sa spun adevarul, ceea ce am avut pe suflet si ceea ce am crezut ca e bine, ca adversarului nu i-a picat bine, e problema lui/ei cum preia informatia.

| AlexanderAdrian a răspuns:

Pai si tu te-ai facut foc si para acum cateva luni cand te-am criticat. Tu de ce erai atat de deranjata ca cineva are alta opinie decat a ta?

| Fatamuntilor explică (pentru AlexanderAdrian):

Una e sa critici, alta e sa ai opinii diferite!

| OnuOnulică a răspuns:

Întâlnesc des...așa e omul nu îi place să fie certat/criticat.

| Wøodenpints a răspuns:

Pentru că toți cretinii preferă un lingău care sa-i mintă în față decât cineva care să le spună adevărul.
Pentru că de cele mai multe ori, adevărul este deranjant și nu atât de mult pe placul lor.
Chair dacă toți se bat cu pumnul în piept că preferă oamenii sinceri. Atunci când dau de cineva care-i prea sincer cu ei o să-i spuna că-i hater și frustrat și ar trebui sa-și țină părerile pentru el. Cam așa reacționeaza orice idiot când dă de un om care-i spune o părere sinceră despre el.

| Dariusuu a răspuns:

Probabil că nu suportă adevărul şi vor să audă doar răspunsurile care le sunt întipărinte în cap.
Am întâlnit şi eu atunci când încercam să corectez pe cineva iar în loc să-mi mulţumească mă insulta în ultimul hal.
Şi ce să le mai ceri?

N-ai ce...

| Fatamuntilor explică (pentru Dariusuu):

Nu de multumiri e vorba, ci de faptul ca si din greseli putem invata!

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca si in viata de zi cu zi, toti se asteapta sa fie pupati in dos, cred ca de aia se oftica

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai sunt si persoane care se afla in avantaj detinand documentatii stufoase si prefera sa se suie pe o scena a morbiditatii facand circ pe marginea subiectului.
O parere de sine prea buna, poate fi si ea unul din motive.E nasol cand vine unul si iti zdruncina realitatea in care ai investit numai cuvinte de lauda si calitati la adresa ta.

| ZambetulNebuniei a răspuns:

Model intrebare:
"Eu si cu yubyyy am facut sexxx nebuuuunnnn aseara, iar el nu foloseste prezervi, pentru ca il yncomodeaza jos, la degetele de la picioare. E posibil sa fiu insarcinata?"

Raspuns: "Da, meritati asta!" (e un pamflet, a se trata ca atare)

Nu ca eu scriu corect (in privinta asta, imi asum criticile pe care le primesc si caut sa invat din ele)

Fiecare primeste critica asa cum stie, dar sa fim sinceri, unele raspunsuri chiar sunt jignitoare sau nu au legatura cu intrebarea.

E ceva gen:
"Am 2 mere si Ana are un mar. Cate mere avem impreuna?"

Raspuns: "Ce ma, nu stii sa aduni mere?"

Depinde de la caz la caz.
Primesti un raspuns, dar acesta nu e conform asteptarilor tale (sa spunem ca doreai o aprobare, dar nu ai primit asa ceva), e oarecum de astepta sa ai o atitudine putin mai ostila.
Fiecare isi asuma multumirea/nemultumirea celui pe care "il ajuta" in momentul in care o face.

Da, am intalnit, eu sunt o persoana care nu "digera" usor critica. O accept, o inteleg, o analizez, dar in prima masura e posibil sa par putin ostil, dar dupa ma conformez (daca eu ma insel si celalalt are dreptate).

Nu toata lumea e multumita sau stie sa aprecieze un ajutor, dar nu toate raspunsurile reprezinta acel "ajutor". Multe sunt date doar din dorinta de a face glume.

Oricum, tu stii ca ai vrut sa il/sa o inveti ceva, daca nu se lipeste nimic, desi ai incercat, nu mai e problema ta.

| ThatsTheSpirit a răspuns:

Există fel şi fel de oameni. Unii sunt mai sensibili decât ceilalţi, şi au obiceiul de a interpreta lucrurile altfel decât sunt ele de fapt. O critică pe care tu o consideri a fi constructivă, sau un sfat, altcineva o poate interpreta ca pe o jignire.

| Şi_Atât_Paul_1988 a răspuns:

Mda... Sunt unele persoane care, cand sunt criticate, se simt ca si cum cineva le-ar judeca insa daca cineva te critica nu trebuie sa te superi. Isi exprima punctul de vedere.
Daca consideri ca, criticul are dreptate, trebuie sa te schimbi astfel incat acea persoana sa nu te mai poata critica si a dous oara

| Şi_Atât_Paul_1988 a răspuns:

Mda... Sunt unele persoane care, cand sunt criticate, se simt ca si cum cineva le-ar judeca insa daca cineva te critica nu trebuie sa te superi. Isi exprima punctul de vedere.
Daca consideri ca, criticul are dreptate, trebuie sa te schimbi astfel incat acea persoana sa nu te mai poata critica si a doua oara

| vali2002 a răspuns:

De nesimtiti.

| 9Pătrățel9Rotund9 a răspuns:

Parerea mea este ca suntem prea comozi in ziua de azi,preferam sa ni se dea totul gata rezolvat,nu prea ne place sa ne gandim, iar cand primim o critica, sau un sfat pe care noi il consideram critica, cedam instinctului primar de a ne simti deranjati, animalele fac acelasi lucru in momentul in care se simt atacate..ataca si ele... sper ca se intelege ce am vrut sa subliniez in aceasta idee happy
P.S.: este doar parerea mea! happy