April
| April a întrebat:

De ce credeti ca, pe internet, majoritatea utilizatorilor folosesc pseudonime in loc de numele adevarate? De ce v-ati ales un anume pseudonim si nu altul? Puteti presupune, dupa pseudonimul ales, tipul de personalitate din spatele sau? Care vi se par cele mai sugestive pseudonime folosite pe TPU?

Răspuns Câştigător
| thehope a răspuns:

Uneori imi folosesc numele, alteori nu...pe TPU am ales sa nu imi folosesc numele...asa mi-a venit pe moment. In cazurile in care folosesc un pseudonim aleg ceva care sa aiba o semnificatie, sau sa ma reprezinte cat de cat...am ales "thehope" pentru ca in momentul de fata trec printr-o serie de dezamagiri si probleme...si din tot mi-a mai ramas doar... speranta...
Uneori ma pot ghida dupa un pseudonim sa incerc sa imi fac o idee asupra personalitatii persoanei respective, insa de cele mai multe ori nu, si prefer sa o cunosc cat de cat, sa schimb 2-3 vorbe pentru a descoperi felul ei de a fi...

20 răspunsuri:
April
| April explică:

Toate raspunsurile sunt foarte interesante si vorbesc despre personalitatea voastra mai mult decat ati crede(cu exceptia lui harciog care e pentru toti, observ, o adevarata enigma)Multumesc, Monica, pentru apecierele tale si nu pot sa nu observ perspicacitatea ta caci sunt cu adevarat o faptura libera; il declar castigator pe cel caruia i-a ramas doar speranta, fiindca am toata compasiunea pentru toti cei pe care viata sau semenii ii dezamagesc cateodata.Numai bine.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Eu nu am nimic de ascuns, asa ma numesc.

| Vizitiul a răspuns:

Eu am ales Dany, pentru ca ma cheama Daniel.

Stefan
| Stefan a răspuns:

STEFAN, este prenumele meu si nu am de ce sa folosesc pseudonime.

lolita
| lolita a răspuns:

Niciodata nu-mi folosesc numel pe internet, si chiar am o multime, mi se pare mai interesant asa. happy

| mihaa a răspuns:

Eu am ales mihaa, pentru ca asa ma cheama mihaela dar miha ma striga, nu am ales pseudonimul din liceu

| Jupiter a răspuns:

Daca toti si-ar folosi numele, s-ar putea produce confuzii pentru ca pot fi mai multi cu acelasi nume. Presupuneri se pot face multe dupa pseudonime, insa tipul de personalitate nu poti sa-l afli doar asa. Un cuvant poate insema ceva pentru cineva si altceva pentru altcineva.

| betty17 a răspuns:

Acel pseudonim poate ne reprezinta, poate este vorba de o porecla sau asa ne-a venit atunci sa ne punem acest pseudonim.
nu folosim numele pentru ca 2 utilizatori nu pot avea acelasi pseudonim:pe

succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In cazul meu, e vorba chiar de numele meu, Monica! Si de initiala numelui de familie, Dumitrescu! Imi plac multe dintre nick-urile de aici, inclusiv al tau, care imi pare foarte de delicat, primavaratic si liber!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiindca asta-i farmecul virtualului, printre altele, sa-ti poti pastra anonimatul. Oricum exista pe site nick cu numele meu si nu mi-ar placea sa-i adaug numar.
Mi-am zis "furni" pentru ca asa-mi spun cativa prieteni. Cica-s activa ca o furnica si am ochii expresivi.
In privinta nick-urilor preferate pot spune ca am mai multe: dumnezeu, HepHap, Crucified_Countess, nebundupatine, CevaNormal etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La mine e vorba de o poveste. BRO de exemplu, pentru ca voiam ceva scurt si usor de retinut. Bro folosesc americanii cum folosim noi "hai frate" sau "prietene" (nu stiu daca sesizati nuanta). Sensei, dupa ce am discutat cu o prietena, am spus sa-l adaug (prietenii stiu de cebatting eyelashes) si Andrei... pentru ca o sa-l postez si pe buletin in curind big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lasam o adevarata minune de animalut in afara TPU-ului? Nu se face asa ceva April.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

As vrea sa stiu si eu ce fel de personalitate are vipera? Da, l-am ales pentru ca me reprezinta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vipera, ai auzit de "imblinzirea scorpiei"?hee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prenumele meu este Loredana dar mi se spune Lory, iar 1995 reprezinta anul nasterii mele...

si Harciog, de ce nu ai ales elefant sau maimuta?hee hee

glumeam laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In cazul meu Leinad este Daniel scris invers. Nu prea folosesc eu nickname`uri pentru ca nici in viata de zi cu zi nu am nickname. Prietenii imi spun dude(bah). Trebuie sa recunosc, cum a spus si Dmonik, am vazut nick`uri destul de faine si de multe ori caracterizeaza pers.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bro, "imblanzirea scorpiei", dar nu a viperei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vipera, prin extensie, putem vorbi de acelasi lucru... si anume ca fiecare vipera are ac de cojocul ei devil

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

April, hirciog nu mai este o "enigma". Incet incet am descoperit cele mai tenebroase unghere ale caracterului luihee hee

| tibyforyouforever a răspuns:

Folosesc pseudonime deoarece sunt blocati in interior si nu vor cu nici un chip sa se exteriorizeze, prima data cand mi-am pus messegerul am simtit prima data gustul care il provoaca aceasta masca a pseudonimitati, am observat ca fot sa vorbesc fara a fi necesara mimica fetei zambet si ton al voci, puteam sa ma ascund, aceasta naste fataricie si poate fi periculoasa daca nu e tratata de accea va recomand sa iesiti cu prieteni in loc sa stati pe computeri ca soareci d bloc, veti deveni roboti!