| anonim_4396 a întrebat:

Şi o întrebare specifică de weekend. Cred că aţi ghicit, o problemă de logică; de data asta una cu...pseudonime. Cică la redacţia unei reviste colaborau, între alţii, cinci autori: A, B, C, D şi E (le scriu şi eu numele doar cu iniţiale). Ei locuiau în oraşe diferite şi îşi semnau schiţele cu pseudonimele: F, G, H, I şi J. Redactorul şef a ţinut în secret adevărata identitate a autorilor ce se ascundeau sub aceste nume de împrumut. Când au fost invitaţi, prima oară, toţi cinci la redacţie, şi-au dat seama că fiecare se înşelase cu privire la pseudonimele celorlalţi patru colegi. Mai mult, fiecărui autor i-au fost atribuite de către ceilalţi patru (separat, bineînţeles) câte un pseudonim, dar niciodată pe acela pe care îl folosea el însuşi. De asemenea, nu s-a întâmplat ca vreunuia să i se dea de către doi colegi acelaşi nume de împrumut. Astfel, C credea că H este pseudonimul lui B, iar D avea impresia că E semnează F şi că sub numele de I se ascunde C... B l-a luat pe D drept I, A presupunea că pseudonimul lui B este G, iar că H este, de fapt, D. Încâlceală mare. Deci eu trebuie să aflu cum semna fiecare din cei cinci colaboratori.
Mi-a dat şi mie problema asta cineva şi m-a lăsat să muncesc la ea, cică să mă relaxez constructiv happy în weekend. Mă puteţi ajuta cu vreo idee?

Răspuns Câştigător
| Inferno a răspuns:

Pai initial avem urmatoarele posibilitati:
A=(F,G,H,I,J)
B=(F,G,H,I,J)
C=(F,G,H,I,J)
D=(F,G,H,I,J)
E=(F,G,H,I,J)

"Astfel, C credea că H este pseudonimul lui B"
Inseamna ca nici C si nici B nu pot fi H. Deoarece stim ca "fiecare se înşelase cu privire la pseudonimele celorlalţi".
Deci:
B=(F,G,I,J)
C=(F,G,I,J)

"D avea impresia că E semnează F si că sub numele de I se ascunde C "
Similar, rezulta ca D nu poate fi F sau I, E nu poate fi F,si nici C nu poate fi I.
Deci:
D=(G,H,J)
E=(G,H,I,J)
C=(F,G,J)

"B l-a luat pe D drept I"
Deci:
B=(F,G,J)
D=(G,H,J)

"A presupunea că pseudonimul lui B este G, iar că H este, de fapt, D"
A=(F,I,J)
B=(F,J)
D=(G,J)

Recapitulând avem:
A=(F,I,J)
B=(F,J)
C=(F,GJ)
D=(G, J)
E=(G, H, I, J)

S-a simplificat problema. Pentru a o rezolva trebuie sa raspundem la întrebarea:
Ce pseudonim ii atribuie D lui B?
Exista 5 posibilitati: F, G, H, I, J

Pai stim ca "nu s-a întâmplat ca vreunuia să i se dea de către doi colegi acelaşi nume de împrumut."

Mai stim ca C ii atribuie deja lui B pseudonimul H. Deci D nu ii poate asocia tot pseudonimul H.
Au ramas 4 posibilitati:
F, G, I, J
Mai stim ca A ii asociaza lui B pseudonimul G.
Deci am ramas la 3 posibilitati:
F, I, J

D ii atribuie deja pseudonimul F lui E si peusonimul I lui C. Deci "F" si "I" pica si ele.
Am ramas cu o singura varianta: J.

Practic "D" crede despre "B" ca are pseudonimul "J"

Asta inseamna ca D nu poate fi el insusi J si nici B nu poate fi J, ceea ce inseamna ca:
D=G.
B=F

Restul rezulta de la sine:
A=I
B=F
C=J
D=G
E=H

| sabin89 a răspuns (pentru Inferno):

Ce metodic ai luat-o tu! Sunt convins că răspunsul e bun. Ţi-ai însuşit spiritul lui Descartes, câte un pas, câte un pas; câte o treaptă, câte o treaptă. (Discurs despre metodă).

7 răspunsuri:
| zurick a răspuns:

Ideea este ca daca unul considera ca cineva are o anumita semnatura inseamna ca nici persoana care presupune asta nu are aceea semnatura.
A=> I
B=>F
C=>G
D=>J
E=>H

| sabin89 a răspuns (pentru zurick):

Nu cumva e C=> J si D=> G?

| zurick a răspuns (pentru sabin89):

Probabil am gresit undeva.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Baftă

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu ma lasa sa raspund, cica sunt prea multe majuscule. Si chiar nimerisem sad

| sabin89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Data viitoare... happy