| tsal24 a întrebat:

De ce e asa de frig?

14 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ca sa va inghete flocii laughing

| darrio2007 a răspuns:

Pentru ca este iarnă.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Păi este ianuarie, cind ai vrea sa fie frig in august?laughing Si nici un an nu seamana cu altul, daca anul trecut nu a fost asa frig, acum uite ca a venit si frigul, nu ai ce sa faci, stai in casă la căldură daca ai. Imbraca te gros, e iarnă nu umbla dezbracat ca vara.

| RAY a răspuns:

Pentru ca pierzi energie cand iesi afara si tu arzi atata energie cat sa menti temperatura corporala cat trebuie, cica la frig slabesti ce chestie

| Drimmero a răspuns:

Ne aflam in inima iernii, mai asteapta 2 luni, sa vezi atunci diferenta!

| gemeni6226 a răspuns:

Pentru ca nu locuim la tropice si nici in Africa.Multi cei care nu suporta frigul si au bani destui merg in vacanta la tropice pe perioada asta.Cei cu si mai multi bani se si muta acolo.

| Rakanishuu a răspuns:

De iarna.

| Jimtheghost a răspuns:

E iarna bro. De asta e frig. Welcome to the real world.

| LostInPark a răspuns:

Unghiul de cadere al razelor solare in timpul verii este drept/abrupt si mai inclinat pe timpul iernii cu toate ca soarele este mai aprpiat de Pamant iarna.
Ori au inceput astia sa bea coca cola de sarbatori in exces si au ramas ursii polari pe aici facandusi si mediu propice, doar ei fac sticlele alea. :/

| Mădă0611 a răspuns (pentru LostInPark):

"Unghiul de cadere al razelor solare" e cam ca cel din noiembrie (ianuarie e prima luna dupa solstitiul de iarna, noiembrie e ultima inaintea solstitiului, sau prima daca privesti invers), diferenta de cateva minute. Curentii de aer sunt cauza. De la echinoctiul de toamna la cel de primavara in emisfera nordica, la polul nord e noapte, 6 luni. Mno, aerul ala se raceste si apoi e impins spre sudul continetului. Daca n-ar fi chestia cu acei curenti de aer, in iulie ar fi ca in mai, in august ca in aprilie, in septembrie ca in martie, octombrie ca februarie si noiembrie ca ianuarie.

| LostInPark a răspuns (pentru Mădă0611):

Da, ai dreptate cu curentii de aer, dar nu "e fix cam" acelasi unghi ca in noiembrie, pentru ca am luat 4 pe chestia asta la geografie. Daca am trecut clasa, te rog nu ma contrazice.
Nu vreau sa-ti dau sa citesti cine pune in miscare acei curenti pe cauza diferentelor de temperaturi, nu.

| Mădă0611 a răspuns (pentru LostInPark):

Am corectat "fix-ul" dupa ce am vazut mesajul (meu, postat). Formulasem altfel, de acolo greseala. Stiu si eu cine pune acei curenti in miscare, altfel nu i-as fi pomenit.

| I0nuT55 a răspuns:

Pai pentru ca Ianuarie, si pentru ca iarna, din asta rezulta frig.

| tsal24 explică (pentru I0nuT55):

Si anul trecut a fost Ianuarie si nu a fost asa frig.

Întrebări similare