| anonim_4396 a întrebat:

De ce e cacofonia considerată o greşeală gramaticală?
Mie nu mi se pare.
Ultima silabă a unui cuvânt şi prima silabă a următorului se lovesc şi prin alăturarea lor rezultă „caca". Aşa, şi? Nimeni nu zice nimic când rezultă „viol".
În fond, nu există niciun argument logic. Am învăţat la şcoală, dar pe ce bază?

2 răspunsuri:
| AlexanderAdrian a răspuns:

N-ai citit definitia cacofoniei, cacofonia nu inseamna doar cand sunt alaturate elementele date exemplu de tine ci orice alaturare care suna fonetic aiurea. Si cand se alatura la cu la e considerata cacofonie. lala, lele, cece, vezi definitia si exemplele aici

http://ro.wikipedia.org/wiki/Cacofonie

nu cred ca e greseala gramaticala, ci fonetica.

| XTraLaLaXDianaX a răspuns:

Suna foarte urat. Sunt 3 exceptii parca, nu tin minte decat doua: Biserica catolica si Ion Luca Caragiale. Cum suna " ca cand"? Nu e vorba de cuvantul pe care ai zis tu ca il rezulta si nu are nicio treaba cu "viol" si alte cuvinte din acelasi camp lexical. Pur si simplu din punct de vedere lexical, gramatical, verbal nu e corect, nu are de a face cu cuvantul "caca"...