| bikergirlr6 a întrebat:

Hello! Exista vreun cuvant care ultima silaba sa fie formata din grupul "ci"? happy

Răspuns Câştigător
| sabin89 a răspuns:

Apropo, verbul a munci are ultima silaba doar grupul "ci". Evrika!
Si mai sunt multe: a raci, a toci, a boci, a scotoci...

22 răspunsuri:
| ChioruL14 a răspuns:

Carici

| Woodenpints91 a răspuns:

Buci
sau buşi, dacă eşti moldovean.

| BiaD a răspuns:

Craci?

| wqreqwfsaddwqa a răspuns:

Nu cred sau cel putin nu imi vine in minte tongue

| Đϋffγ a răspuns:

Nu cred ca exista :d, nu am gasit niciunu

| Felix2009 a răspuns:

Nu. Grupul "ci" nu poate constitui o silaba decat impreuna cu 2 alte litere.
Vezi: Arici (a-rici), colaci (co-laci) etc.

| sabin89 a răspuns (pentru Felix2009):

Aici (a-ici) nu este impreuna cu alte doua litere, ci numai cu una.

| denisuk12 a răspuns:

Ciuperci laughing

| Anonymous56 a răspuns:

Aici; pitici; mici; lipici; covrigi; saraci; maci.s.a.m.d...sunt destul de multe!

| sabin89 a răspuns (pentru Anonymous56):

Covrigi - nu il contine pe "ci".
Oricum, intrebarea e pusa la categorie gresita.

| spinosul a răspuns:

Nu prea stiu...doar daca mai adaugi un "i" cum ar fi:a-ra-cii, a-mi-cii...

| sabin89 a răspuns (pentru spinosul):

A raci - nu se scrie cu doi de i

| spinosul a răspuns (pentru sabin89):

Pai nu dar l-am articulat; atunci are 2 de i

| sabin89 a răspuns (pentru spinosul):

Nu se poate articula. Verbele nu se pot articula (doar substantivul, adjectivul).

| spinosul a răspuns (pentru sabin89):

Aaa dar eu nu m-am referit la verbul "a raci"...m-am referit la substantivul araci.

| sabin89 a răspuns (pentru spinosul):

Ok. Acum ne-am lamurit amandoi. Am vazut de multe ori pe site cum se scriu verbe la infinitiv cu doi de i (a racii, a muncii, a gandii...).

| SaveTheNature a răspuns (pentru sabin89):

Ai funda:d

| sabin89 a răspuns (pentru SaveTheNature):

De unde stii? Eu nu o vad.

| SaveTheNature a răspuns (pentru sabin89):

Pai eu ti-as fi dat-o. Tu nu vezi cati tantalai pe aici?laughing). Poate bikergirlr6 se va gandi sa-ti dea si fundabig grin

| Nuvăsufăr a răspuns (pentru sabin89):

Verbele nu se pot articula?
"Tu ŞTII să scrii?"
Sau doar "şti să scrii?"

| sabin89 a răspuns (pentru Nuvăsufăr):

Din cate stiu eu, acel al doilea i de la stii (sau de la scrii) nu este articol, ci desinenta (un morfem gramatical). Serveste la exprimarea persoanei, la fel ca u de la stiu, sau ca e de la stie.

| sabin89 a răspuns (pentru sabin89):

Apropo, verbul a munci are ultima silaba doar grupul "ci". Evrika!
Si mai sunt multe: a raci, a toci, a boci, a scotoci...