| Doarunaltutilizator a întrebat:

De ce e lumea asa proasta?

12 răspunsuri:
| Florentina9210 a răspuns:

Buna intrebare.

| Doarunaltutilizator explică:

Vreau sa spun ca totul, TOTUL, e atat de fucked up deoarece sunt oameni care mai mult distrug totul decat sa repare ceea ce e stricat si strica mai mult, de ce oare? voi ce ziceti?

| PersonajFictiv a răspuns:

Sunt mai multe motive.
Un motiv ar fi lenea,altul lasitatea.
E usor sa fii prost,sa iti bati joc,sa distrugi,sa critici,sa iei peste picior pe altii,sa vorbesti fara sa gandesti.
Nu trebuie sa depui mult efort ca sa faci asta.
E mai greu sa intelegi o persoana,e mai greu sa o ajuta sa se dezvolte in directia in care vrea,e mai greu sa o accepti,sa ii arati intr-un mod politicos defectele si sa-i dai un sfat,cum ar putea sa scape de acel defect.
E vorba de lasitate pentru ca, e mai usor sa porti o masca,decat sa spui o parere sincera.
De obicei,oamenii mincinosi sunt si lasi,ca nu isi asuma responsabilitatea.
Alt motiv,e lipsa mare de exemple,sunt mai multi oameni pe care sponsorizeaza gunoaie,decat oameni care sponsorizeaza valor.
Mai multi oameni fara caracter,decat oameni care au caracter.
Se mediatizeaza tot felul de subiecte care imi provoaca scarba ( cineva si-a pus silicon,s-au certat nu stiu ce interlopi,etc). Unii raman blocati si gasesc placere in asa ceva,pentru ca au o problema : sunt nefericiti si frustrati,apoi dau mai departe ceea ce vad, ceea ce aud, devine o parte din ei barfa, invidia, lacomia si se comporta ca atare.

| Doarunaltutilizator explică (pentru PersonajFictiv):

Da bai frate,lumea o sa isi dea seama ca totul e distrus doar atunci cand o sa fie mult prea tarziu si nu o sa mai poata sa faca nimic si prefera sa se complaca in mizerie,intr-o lume plina de pramatii si sa ajunga sa faca tot feluri de tampenii.
Nimeni nu incearca sa faca ceva bun,nu neaparat in tara asta, las-o ca tara asta a ajuns intr-un punct mort cu care cu greu o sa mai iasa vreodata, vorbesc aici despre toata lumea, nici altii din alte tari nu sunt asa diferiti fata de majoritatea romanilor, mai rai chiar iti garantez eu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiindca nu esti in preajma persoanelor potrivite, de aia.

| Doarunaltutilizator explică (pentru anonim_4396):

Asta e o explicatie logica, e adevarat intr-adevar asa si e.

| UzOm a răspuns:

Lipsa celor 7 ani de acasă și educația prost transmisă elevului. plus nepăsarea viitorului asistat a PSD.

| NellieLovett a răspuns:

"Proasta" e un termen general. Lumea poate sa fie proasta adica oamenii sunt ignoranti, caz in care e de vina educatia; lumea poate sa fie proasta adica nedreapta, caz in care poate fi de vina egoismul; lumea poate fi proasta pentru ca e saracacioasa sau se traieste de pe o zi pe alta, caz in care pot sa fie de vina locurile putine de munca etc.
"Lumea este proasta" poate fi punctul de vedere al unui pesimist.
Observi ca tot repet poate; poate e din cauza ca nu am dreptate cu cauzele pentru care lumea e proasta. Fiecare are alte pareri despre sintagma "Lumea e proasta" si cauzele pentru care este "proasta"happy

| AdrianCov a răspuns:

In principiu romanii sunt prosti, deoarece se considera mult mult prea inteligenti.
Daca multi dintre ei ar iesi in vest ar vedea cum e treaba, cat de simpli sunt oamenii si cat de linistiti traiesc.
Este natura umana sa fie invidiosi, rautaciosi, plini de ei.
Evita-i

| Doarunaltutilizator explică (pentru AdrianCov):

Ai mare dreptate frate, asa si este.

| AdrianCov a răspuns (pentru Doarunaltutilizator):

Sincer nu am inteles la ce te referi ca oamenii distrug totul, daca imi spui mai detaliat poate iti spun si parerea mea referitor la situatie, dar...asta e romanul.

| Doarunaltutilizator explică (pentru AdrianCov):

M-am referit la faptul ca mai exista niste oameni mai egoisti si prosti care nu se gandesc decat la interesele lor si distrug tot ce le sta in cale doar pentru ei chiar daca fac mai mult rau decat e deja in prezent si nu fac decat sa consume si nu sa produca ceva bun.
De aceea lumea este foarte rea.