| anonim_4396 a întrebat:

De ce la o cununie religioasa mirele este pacalit cu cozonacul inmuiat in vin, si de ce tine mireasa piciorul ei pe piciorul mirelui in timpul cit se desfasoara cununia?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cunosc simbolistica gestului de a calca mirele, e o simpla superstitie care presupune ca cel calcat, va fi "tinut sub papuc" o viata sau atata timp cat dureaza casnicia! Amagirea cu vin si piscot sau cozonac, paine, cred ca e o practica laica, nu tine de ritualul ceremoniei! Vorbesc strict de amagire aici, nu de a da mirilor paine si vin, pentru ca... da, asta face parte din ritual!
Monica

5 răspunsuri:
| adriana_sw33ty_angy a răspuns:

@nicu nu stiu nici eu dar vrei sa incercam poate asa aflam... laughing

| Irina a răspuns:

Nu tine incontinuu piciorul ei peste al lui, eu stiam ca cine calca primul pe picior pe celalalt va fi cel care il va conduce.

| Rizer a răspuns:

Mamy dar vrei sa te insori acum si te interesezi ce trebuie sa faci? sau cum?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@nicu, vrei sa te insori? laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mirele este pacalit fiindca asa a fost pacalit adam de eva lui. iar mireasa tine piciorul acolo fiindca asa ainvatat-o maicasa, ca sa conduca ea in casnicie, iar mirele nu stie.ca daca ar sti s-ar feri.