| NoOneCanStopDeth a întrebat:

De ce oamenii inteligenti esueaza si prostii reusesc in viata?

Rog cu seriozitate, ca minorii sa nu-mi raspunda.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inteligentii sunt de fapt oameni slabi care nu gandesc singuri, de asta sunt prinsi in boli de moarte, efemeritati etc
prostii stiu foarte bine ce fac si ce vreau!
uneori imi vine si mie sa pun o bomba in facultate dar m-am decis sa mor lent si sa va iau cu mine in rai!

22 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Oamenii inteligenţi nu prea generalizează şi nu prea pornesc de la premise greşite. Să înţeleg că ai reuşit în viaţă? : ))

Ce înţelegi tu prin "a reuşi în viaţă"? Consideri că acel "a reuşi" este identic pentru toată lumea?
"Reuşita" ta poate fi "eşecul" altuia şi invers, la fel şi "inteligenţa" şi "prostia".
Toate sunt subiectiv-relative.

| NoOneCanStopDeth explică (pentru NOname):

Pe bune ca nu-ti inteleg ironiile, cand mai pun vreo intrebare, te rog abtine-te.

Apache
| Apache a răspuns:

Pentru ca oamenii inteligenti de multe ori nu au si tupeul pentru a se impune in fata altora.

| Musique a răspuns:

Primul gândește, al doilea acționează.

| TotEu1993 a răspuns:

Oamenii inteligenti esueaza de la prea multe gaduri, prostu are mereu noroc

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce ai zis tu acolo este o generalizare gresita pornita de la anumite frustrari ale tale sau inspirate de societate.

Defineste acel "reusit in viata" pentru ca e o notiune care difera de la individ la individ. Pentru mine momentan a reusi in viata inseamna sa imi consolidez cariera si experienta... peste 5 ani reusitul in viata va insemna o familie si un copil.

| PedoBarbie a răspuns:

Minorii ce au?

| KateMiddleton a răspuns:

Oamenii destepti,care au invatat bine stiuau ca au invatat bine la scoala,aveau note bune si le era usor sa se descurce. Unii au fost jigniti la scoala de cei mai prosti si se simt nesiguri.Dar asta nu e in nici un caz un motiv pentru a nu invata,sunt mai multi oameni destepti care au reusit foarte bine in viata datorita talentului de a invata.
Cei care nu au invatat bine la scoala au invatat a se descurca in orice situatie. Daca nu faceau temele se gindeau la un raspuns decent"mi-a mancat cainele caietul, sau vecinii de sus au lasat robinetul sa curga si am fost inundati".Ei sunt mai siguri de sine.
Asta nu e oregula generala, iti reamintesc.
Si ce au ma rog minorii, eu sunt minora, ce-i din asta? A fost mai putina seriozitate in raspuns?
Bafta!

| 000MadMAX000 a răspuns:

Pentru ca din pacate prostii au noroc,e sa zic asa o lege a compensatiei,esti inteligent si chiar vrei sa faci ceva in viata insa ceva te trage in jos,conditia financiara sau conditiile mediului in care locuiesti si studiezi sau multi alti factori negativi, in schimb cei mai "prosti" sa zic asa au un noroc mai mare, stii vorba aia "Prost sa fii noroc sa ai", societatea din ziua de astazi are o mare vina in situatia asta, daca sa zic intr-o clasa de 20 de elevi 2 sunt inteligenti si vor sa invete si etc iar restul sunt frecangii si vin la scoala doar de dragul de a face panarama normal ca, ceilalti nu mai pot face nimic fiind pusi in aceeasi oala cu restul, iar de obicei cei atotstiutori din clasa sunt luati peste picior de restul si batjocoriti, intelegi unde bat...

| EarsOfAFox a răspuns:

Taica am 76 de ani si iti garantez ca si prostii esueaza, iar acestia esueaza lamentabil. Omul inteligent are mereu o solutie. Esecuri si "succesuri" are oricine. Nu exista doar alb-negru.
Cu seriozitate te-ai astepta sa fii doar aprobat?

| Jokerashul a răspuns (pentru EarsOfAFox):

76? Si tu vrei ca eu sa ma arunc de la etaj?!

| EarsOfAFox a răspuns (pentru Jokerashul):

Of, se vede ca tu esti prea mic, sarmanul de tine. Inca nu ti-ai dezvoltat o capacitate analitica prea buna. big grin Astfel, pricepeai raspunsul.

| Jokerashul a răspuns (pentru EarsOfAFox):

Da, e adevarat...Sunt prea prost pentru lumea asta.Imi pare rau ca te deranjez cu raspunsurile mele banale si inutile.

| EarsOfAFox a răspuns (pentru Jokerashul):

Tu ai zis-o. happy

| Jokerashul a răspuns:

Asta ma intreb si eu de mult. Nu stiu cum ii facuta lumea asta dar daca incerci sa fii "exemplar" ajungi sa inebunesti. Poti sa muncesti, lupti pentru un lucru pana la ultimul strop si nimic dar nimic nu primesti.In schimb unii primesc o gramada pentru nimic si nici nu isi dau seama cat noroc au, nu le pasa si nici nu acorda valoare. Ignoranta si nesatisfacere la tot pasul chiar daca primesc de 10 ori mai mult decat merita.De ce? Nu stiu...Lumea asta pentru mine nu mai are nici un sens...Sunt curios ce ii dupa.

| Somebodyღ a răspuns (pentru Jokerashul):

Foarte bun raspunsul, subsriu!

| Jokerashul a răspuns (pentru Somebodyღ):

Multumesc, ma bucur ca mai sunt si altii care observa aceste lucruri, asa mai realizezi ca sunt si altii ca tine, nu esti singuru "nebun" de pe planeta.

| Somebodyღ a răspuns:

E o intrebare pe care mi-am adresat-o si eu de nenumarate ori, mi-ar fi placut sa pot da un raspuns, insa nu-l detin in momentul de fata.

| MihaiN a răspuns:

Pentru ca oamenii inteligenti nu sunt intotdeauna pragmatici si eficienti, pe cand prostii tind sa fie eficienti in ce fac.Motivul e simplu: cineva cu o minte mai puternica tinde sa ia in calcul multe lucruri, sa se gandeasca cum sa rezolve n lucruri deodata, se complica, pe cand un prostanac merge "direct la tinta". Insa o minte puternica in combinatie cu o buna organizare pot face mult mai mult decat ce reuseste un prostanac.

| MilkyWAY3027 a răspuns:

Ti-ai dat singur raspuns la intrebarea asta. Ai spus "minorii sa nu-mi raspunda" in felul acesta ai interzis si minorii inteligenti, adica ei esueaza in ati da un raspuns (din cauza ca tu vrei acest lucru). Cei care sunt prosti insa cel mai probabil nu vor tine cont de sfatul tau si iti vor raspunde (chiar de iti vor da un raspuns aiurea). In felul acesta cei mai multi minori inteligenti nu vor da un raspuns si se vor intreba ca si tine de ce "prostii reusesc in viata?" raspunsul este: ca cei prosti nu tin cont de reguli.

| Dan_Stefan_1912 a răspuns:

Dar odata si odata tot ei vor pierde sa stii :Nu exista lift pentru succes trebuie sa o iei pe scari ".

| Ednaa a răspuns:

E simplu desteptii se gandesc atunci cand trebuie sa faca o alegere si se gandesc la consecinte pe cand prostii fac doar ce le taie capu, au curaj si nu se gandesc la consecinte.