| PorumbRodica1965 a întrebat:

De ce sa respectam autoritatea/?

Răspuns Câştigător
| DeusCorrupti a răspuns:

În orice trebuie respectată autoritatea, aceasta este printre primele lucruri de pe Pământ când Adam si Eva nu au respectat autoritatea lui d-zeu.

Ti-o spun așa pentru că ai postat la categoria religie.

13 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Ca sa evitam un dezastru.

| PorumbRodica1965 explică (pentru neutrino):

Da, dar daca vrei citeste Proverbele 24:21, 22. Multumesc pentru raspuns.

| PorumbRodica1965 explică (pentru DeusCorrupti):

Da multumesc pentru ca mi-ai spus-o,, asa " Numai bine.

| DeusCorrupti a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Cu plăcere big grin

Răspuns utilizator avertizat
| PorumbRodica1965 explică (pentru TheMechanix):

In primul rand autoritatea lui Dumnezeu, iar apoi de la El in jos, autoritatea statului care este intr-o pozitie relativa cu permisiunea lui Dumnezeu.

| Wøodenpints a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

De când dumnezeu nu vrea să bei o bere în parc sau să te piși la un boschet pentru că iei amendă?

| Sociopat a răspuns:

Pentru ca asa vrea Cartman.
ha!
Anyone?

Răspuns utilizator avertizat
| PorumbRodica1965 explică (pentru Wøodenpints):

Nu stiu ce fel de oameni sunteti o seama, in ce fel de familii ati crescut, dar exprimarile voastre si modul de viata denota lipsa educatiei spirituale si de moralitate nu mai e loc. De autoritate nu tineti cont, de Dumnezeu nu aveti loc. (1Ioan5:19)

| Wøodenpints a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Io văd că dumnezeu nu prea are loc de mine.
Autoritatea este doar o serie de legi prost gândite, și mai prost aplicate și menite să-i apere tot pe ei.
Educația spirituală mi-am făcut-o singur, și asta nu are nicio legătură cu linsul de icoane, aprinsul de lumânări sau mirosit bășinile babelor în fiecare duminică. Nu cred că există vreun zeu care se bucură la toate retardismele pe care le face așa zisa lui creație.

Da, stiu că ți s-a băgat în cap ideea că dacă faci bine și ții cont de ce zice popa și ce scrie în mizeria aia de biblie cu o valoare literară cu mult sub revista Cancan (care-i cam smegma de pe fundul butoiului cu cuvinte), cinev a o să te răsplătească. Dar într-o minte îngustă și obscură poți băga orice idee dacă o rpeți destul de mult.

Doamnă Porumb, încearcă să nu-i mai critici pe alții după standardele și morala creștină pe care ai primit-o tu, crezând că aceasta este universal benefică pentru toată lumea. Dacă vrei să ai un prieten imaginar și să-l numești dumnezeu, fă-o, dar nu-i pune la zid pe toți care nu vor să creadă în prietenul tău imaginar. Altfel, ți-ai cam târât hoitul degeaba și n-ai înteles nimic de la viață aproape juma' de secol, dacă chiar ești născută în '65.

| PorumbRodica1965 explică (pentru Wøodenpints):

happy happy happy slab esti, doar atat poti. Pacat, spurci pamantul pe care l-a facut Dumnezeu. Nu constientizezi ca lui ii datorezi viata.

| PorumbRodica1965 explică (pentru Wøodenpints):

Cine te-o fi alaptat pe tine? De ce? Slabe gene mostenesti. Eu nu judec pe nimeni, dar tu cine esti daca ai tupeu sa-l judeci pe Dumnezeu. Lipsa de pietate costa viata. Pacat, te-ai hranit din pamant degeaba.