| chiftelutacrocanta a întrebat:

De ce se inrosesc oamenii in obraji atunci cand le e rusine de cineva? Animalele au momente cand le este rusine? Daca animalele au momente cand le este rusine pentru cine simt animalele rusine? Pot simti animalele rusine fata de oameni? Pot simti animalele rusine fata animale? Prin ce gesturi isi manifesta animalele rusinea?

6 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Ai nevoie de prieteni, chiftea

| Drimmero a răspuns:

Cainii de exemplu au o anumita retinere fata de stapani, din cate le-am studiat uneori comportamentul, dar noi oamenii ne lasam purtati de emotii/

| T0T a răspuns:

Animalele se lase purtate cel mai mult de instincte, nu au niciun fel de rușine. Rușinea este un rezultat al gândirii și al conștiinței, adică te gândești în ce fel poți fi perceput într-un anumit context.

| Mayhem666 a răspuns:

Animalele nu au rusine. Rusinea este o emotie, iar animalele pot experimenta doar anumite emotii, bucuria, atunci cand se invarte in jurul tau si da din coada, tristetea, atunci cand il certi si pleaca si sta intr-un loc, iar daca te duci langa el vei observa ca are ochii mai uzi decat de obicei, frica, aici cred ca iti dai singur seama, si mai sunt si alte emotii, dar rusinea nu o pot simti animalele. Mai sus cand vorbeam despre celelalte emotii, drept exemplu am luat un caine, dar am uitat sa specific. Atunci cand oamenii se rusineaza, de obicei este vorba despre ceva care ii face sa se simta stanjeniti, sau asta este doar in cazul meu? laughing

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Pui intrebari numai de domenii de varf, vei ajunge de o cultura cat o enciclopedie. Cum faci sa gandesti asa? As vrea si eu sa ma mai simt ca la 5 ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si animalele simt rusinea, dar evident ca diferit de noi.
Pisicle de exemplu nu isi fac nevoile in prezenta oamenilor.Se ascund si le acopera cu nisip.