| troleibuz a întrebat:

De ce sunt paturile atat de inalte? Cum au fost gandite? De ce japonezii dorm pe paturi mult mai joase fata de europeni si unii direct pe saltea pusa pe jos?

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pentru ca unele pozitii au nevoie de un sprijin destul de inalt. Patul este cea mai buna solutie. Nu degeaba detaliile ce tin de sex, sunt mascate prin expresia "la pat".
Europenii sunt activi sexual.
Japonezii le au foarte mici, si fac filme ics cenzurate. Nu ai de ce sa ii iei ca model, sunt un exemplu negativ.
PS: In Europa sunt destule tari friguroase, in care pe jos "te trage curentul". Poate si din cauza aceasta, paturile sunt mai inalte. Asta daca esti plictisitor, si te gandesti la somn.

| Nonolita a răspuns:

In functie de clima zonei, s-au gandit paturi inalte sau joase. Dar jos mereu este mai rece.
Apropo, ce parere ai de paturile "cutie", existente in evul mediu si care acum revin in moda? Tot din motive practice. https://www.magmob.ro/casa/dormitor/istoria-fascinanta-a-patului-tip-cutie Am citit un articol mai amplu, dar acesta e primul pe care l-am gasit repede.