| chiftelutacrocanta a întrebat:

De ce suntem mereu cu gandul la ce se va intampla in viitor cu noi? La ce se va intampla maine cu noi? Sper sa recunoasteti ca si voi stati cu gandul la ce veti face in viitor si la ce va fi mai incolo sau maine.De ce vedem viata ca pe niste scenete blocate in spatiu in care ne simtim prost sau bine si nu vedem viata ca pe o intreaga existenta infinita prin care ne deplasam liber? Sincer,nu va simtiti inghesuiti in timp, in spatiu, in matematica intr-un fel?

7 răspunsuri:
| oprescudorin11 a răspuns:

Sunt personaje care traiesc in viitor, altele in prezent, altele in trecut! Caci asta este diversitatea umana. De ce? Nu am timp sa-ti explic.Cred ca poti si singur realiza. Unii canta prohodul vietii lor, altii pe al spiritului lor, altii nu se gandesc la nimic: mananca, trag apa la wc!
Ce e asa nou sub soare?

Răspuns utilizator avertizat
| August99 a răspuns:

Daca ma gandesc ce o sa se intample cu mine in viitor imi fac scenarii aiurea si ma simt prost... mai bine bag un LoL si gata laughing

| TCosminn a răspuns:

Viata nu este o intreaga existenta infinita, este finita, la fel ca si gandirea. Intr-un fel suntem limitati din toate punctele de vedere, dar limita asta de care iti spun eu este mult mai ridicata decat media umana din zilele noastre. Cat despre viitor, raspunsul este simplu, prezentul nu-l constientizam, suntem ocupati cu traitul lui, de fapt, prezentul nu exista, pentru ca fiecare secunda si nanosecunda trece rapid si nu simti prezentul, daca am clasifica prezentul ca o ora, zi sau luna, ar fi altceva; trecutul ne afecteaza la nivel subconstient, dar nu mai suntem atat de concentrati pe el, viitorul este necunoscut, suntem atrasi oarecum de el, curiozitatea, ce o sa se intample? Cum o sa fie? Si altele. Sunt curios, ce te-a determinat sa te gandesti la lucrurile astea?

Răspuns utilizator avertizat
| TCosminn a răspuns (pentru chiftelutacrocanta):

Ca sa iti fie dor de tine "cel din prezent" trebuie sa regreti fiecare secunda pe care o petreci traind, iar asta inseamna sa ratezi prezentul, si totodata cu el, si dorul de tine. E ilogic, nu? Da! Aprecierea existentei este ceva extraordinar, dar adevarata apreciere, adica bucuria deplina a lucrurilor prezente din viata noastra si uite ca am gasit si definitia la prezent: ceva ce este constant. Stiam un citat pe care mi-l amintesc, vizavi de viata: "Viata nu inseamna numarul de respiratii, ci numarul de momente care ti-au taiat respiratia." Cat despre faptul ca vrei sa fii multumit de tine, nu cred ca este tocmai eficient, nici pentru a fi tu, nici pentru a te bucura deplin de absolut tot. De ce? Pentru ca cu cat devii mai bun, din punct de vedere moral, intelectual, uman, cu atat poti vedea mai clar lucrurile frumoase ale vietii. Iti multumesc pentru raspuns.

| ălkjmhgf a răspuns:

Pentru că nu suntem mulțumiți de prezent.