| InAfaraTiparelor a întrebat:

De ce tulburarea de personalitate borderline e printre cele mai stigmatizate iar celelalte tulburari mai putin? Ce are atat de imposibil? E la fel de grava ca orice alta tulburare. Voi ce credeti?

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca nu e o tulburare reala si e stigmatizata mult din cauza asta. De asta se numesc tulburari de comportament pentru ca nu sunt niste afectiuni cum este spre exemplu schizofrenia si de-asta te duci la psiholog nu la psihiatru pentru ele.

| InAfaraTiparelor explică (pentru anonim_4396):

Atunci de ce a mai devenit existent spectrul "tulburarilor de personalitate" daca nu-s considerate boli? Nu mai bine le comasa cu alte boli de spectru psihiatric?(un fel de 2 in 1 - asa tratau de doua ori mai eficient)

| anonim_4396 a răspuns (pentru InAfaraTiparelor):

Pentru ca este foarte important ca un individ sa stie sa se comporte civilizat in societate - pentru ca ii afecteaza pe membrii familiei si pe colegi comportamentul lui - si este ceva foarte important de corectat orice tulburare de personalitate care sunt pe un spectru mai ales la adolescenti dar si la adultii tineri care sunt un pic extremisti si explozivi in comportament lucru care le afecteaza viata negativ si ii face pe de alta parte depresivi si in felul asta sunt numiti antisociali, borderline, histrionici, narsisisti, dependenti de atentie dar acestea nu sunt nise afectiuni clinice cum spre exemplu este tulburarea bipolara care se trateaza la psihiatrie si este caracterizata de un dezechilibru chimic in creier in care creierul nu este capabil sa regleze starea de spirit sau dispozitia. Poti sa citesti aici mai multe despre tulburarile de personalitate https://www.bellanima.ro/......terventie/

| InAfaraTiparelor explică (pentru anonim_4396):

Am citit multe, caci e un subiect care se gaseste foarte usor si mult(in comparatie cu altele pe net). Mi s-a parut ceva suspect si de-aia am intrebat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt mai dificili adolescentii borderline.

| InAfaraTiparelor explică (pentru anonim_4396):

De ce tot puneti accent pe adolescenti? Dar cei trecuti de 20 de ani? Ce? Nu exista adulti dificili?

| CracanelTrasPrintrunInel a răspuns (pentru anonim_4396):

Adolescentii nici nu pot fi diagnosticati cu borderline, mai ales ca se dezvolta pe la 20-25 de ani. Vorbiti aiurea.