| Диана a întrebat:

De ce unii oameni spun "ţigare" în loc de "ţigară"?raised eyebrows Mi se pare foarte stupid.

11 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

De ce alti oameni spun curechi in loc de varza, barabule in loc de cartofi, lubenita in loc de pepene?
E chestie de accent specific unei zone.
Sincer, si mie mi se pare stupid sa-ti scrii numele cu hieroglife din alea, cum faci tu. Asta nu inseamna ca ma iau de viata ta.

| User a răspuns:

Pentru ca e mai smecheri. cool

| Biencush a răspuns:

Vor sa se dea mai grozavi, dar nu le iese

| Doddel a răspuns:

Pentru ca asa le vine.

| Диана explică:

@ardnaxur1961, cine a zis că mă iau de viaţa ta?raised eyebrows Îmi exprimam doar părerea. Dacă nu îţi convine, problema ta.happy

P. S.: hieroglife?raised eyebrows Sunt litere ruseşti, draga mea...

| Диана explică:

Thanks, bro!big grin

| Skittles19 a răspuns:

Asa le place sa spuna ca sa para mai "smecheri" si altii chiar nu stiu cum se spune corect.
pa, pa

| DUTCH a răspuns:

Nu sunt hieroglife, in chirilic inseamna diana

| Meepo a răspuns:

Din obisnuinta. Ambele variante sunt corecte. Tigara suna mai... elegant unpic. Eu ii spun pipa happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Diana, de fapt se numesc chirilice, nu rusesti. Citeste asta, sint sigur ca o sa ti se para interesant. O sa fii surprinsa sa vezi cum au aparut caracterele chirilice http://ro.wikipedia.org/wiki/Alfabetul_chirilic

| Revolt666 a răspuns:

Brb... ma duc la o ţigare... iti zic dupa ce ma intorc