| TheMoon15 a întrebat:

De ceva timp devin foarte emotional si am senzatia ca trebuie sa plang. Incerc sa adorm si simt ceva pe piept, un fel de greutate, si apoi ma gandesc fara sa vreau la ceva utopic, la o viitoare relatie si la cum ma va face sa ma simt, fie la fostele mele iubite, fie la melodiile mele preferate, le aud fara sa vreau in ureche, dar au ceva adaugat in ele, e ca si cum le-as auzi invers si ma fac sa simt adrenalina din cate pot sa imi dau seama.
Respir greu si apasat cand am asa ceva si in ultimul timp le am din ce in ce mai des. Am observat ca atunci cand mi se intampla imi apar in minte memoriile legate de persoanele de care eram candva atasat, sau fie la ce va urma.
Ce sunt? Au un nume? Care le este cauza?

Răspuns Câştigător
| 4evergentleman a răspuns:

Da,treci printr-un episod depresiv recurent,un început de depresie pe care o poți vindeca complet cu ajutorul unui psiholog. Nu te mai gândi la trecut și dacă o faci nu te mai gândi la evenimentele negative ci la cele pozitive în care erai fericit,radiai de bucurie.
Ramai cu gândirea in prezent la lucrurile ce vrei sa le faci in ziua respectiva,la obiectivele tale fara sa îți proiectezi prin prisma gândurilor ce a fost în trecut sau ce va fi in viitor,doar la ce ai de făcut în ziua respectivă! Ești tânăr,o sa ai timp sa acumulezi car mai multe experiente inedite,frumoase, îmbucurătoare care te vor abate de la stările emoționale de acum.
Fa fost ce te face fericit și nu te mai gândi la ce a fost și ce vei face,acționează în momentul prezent în așa fel sa te bucuri și în cel din viitor,că în momentul din viitor sa nu mai și regrete din trecut ci doar sa te bucuri de rezultatele obținute,ca da ajungi acolo trebuie sa nu gândești să fii un gânditor, sa analizezi orice acțiune, demers ci sa mergi tot înainte si să acționezi fara sa te gândești la consecinte, când nu o faci deloc regretul că nu ai făcut-o e mult mai mare decat atunci când îl faci și dai gres, dai gres, cazi la pământ și te ridici din nou și lupți nu ramai in zona de confort sau cu regrete incerci până ajungi la succes.