| DeeaDiDi123 a întrebat:

De unde si de ce s-a ajuns ca standard de frumusete fetele blonde cu ochii albastri?

8 răspunsuri:
| Ofiintă a răspuns:

Frumusețea nu are vreo legătură cu standardele impuse de către un număr de oameni, care de regulă isi desfasoara activitatea în domenii precum modă, design vestimentar, case de modă.

| Ofiintă a răspuns (pentru Ofiintă):

Evident că în această industrie apar și alți actori precum: hair stiliști, make up artiști care contribuie la formarea acestor standarde.

| RAY a răspuns (pentru Ofiintă):

Are legatura cu selectia sexuala

| RAY a răspuns:

Sau inspirat de la Hitler probabil ca in realitate nu are logica, pe mine ma atrage brunetele, roșcatele, sătenele si fetele cu culori in cap, contează simetria fetei, degeaba e blonda si urata, dar poate ca consideram mai atractive din cauza soarelui, omul prefera culoarea portocalie, galbena, stiintific vorbind nu oferă un avantaj din contra ăștia au sensibilitate la lumina si cancer de piele

| VoidEternal a răspuns:

Ideea de "frumusete" ca totul pe lumea asta, variaza cu timpul. Ce e considerat acum atragator, nu era asa acum 50 de ani (vezi era Marilyn Monroe care a popularizat mult acel blond stralucitor). Oricum, a cam apus si vremea blondelor cu ochii albastri si acum mi se pare ca notiunea de frumusete este mai diversificata ca oricum. Iar asta e de bine, de multe ori, (mai ales) fetele isi fac mult rau incercand sa se incadreze in niste standarde mai mult sau mai putin rezonabile.

| FreddieM a răspuns:

Conform teorie tale, brunetele, roscatele sau satenele, cu ochii negrii verzi sau caprui sunt urate prin definitie, pentru ca nu ne incadreaza,, standardului''?

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru DeeaDiDi123):

E pentru un anumit public, daca te uiți in reviste pentru bărbați vezi doar tipi de nota 10 care sunt rari, revistele nu reprezinta realitatea, te asigur ca daca ești Drăguța te vor bărbați