| Catrice a întrebat:

Deci am și eu ca tot romanu' un telefon pe care nu îl mai folosesc (https://www.amazon.co.uk/......007809D1W) decodat, fără baterie sau încărcător și ma gândeam să-l amanetez pentru 100 lei.
Chestia e ca nu știu cum funcționează sistemul de amanet. Te duci, lași produsul, iei banii și... atât?

13 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Link-ul zice: We’re sorry. The Web address you entered is not a functioning

| Catrice explică (pentru sierra1):

E un Samsung star 3, am vrut sa vadă lumea cum arata și ce specificații are ca prin romanica n-am găsit...ciudat e ca mie îmi merge...ah ei pun și paranteza ca făcând parte din link de aceea nu merge

| sierra1 a răspuns (pentru Catrice):

NU iei pe el 100, poate jumătate dar și așa, greeeeu

| Catrice explică (pentru sierra1):

Hai ma ca 50 de lei m-a costat numai decodarea acum vreo 5 ani sad

| sierra1 a răspuns (pentru Catrice):

Pariu, îmi spui mâine ce ți-au oferit ăia?

| Catrice explică (pentru sierra1):

Stai să-l găsesc ca e pe undeva prin casa, i-am găsit cutia și ma gândeam să fac niște bănuți laughing

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu îți dă nimeni 100 pe el, Poate 25.

| SilentRain a răspuns:

Cam asta e tot, ai nevoie și de un buletin
Eu de obicei merg la 2-3 amente și vad care da mai mult, câte o data am primit și oferte bune '

| Catrice explică (pentru SilentRain):

Zicea careva ca ai un timp limita în care sa dai banii sa îl recuperezi dacă nu îl pun ei la vânzare. Uitasem sa menționez asta. Și când se întâmplă asta tu nu mai ai nici o treaba?

| SilentRain a răspuns (pentru Catrice):

Ai doua posibilități: sa îl lași în amanet pe o perioada de 30 zile sau sa îl vinzi lor
Daca îl amantezi pe 30 zile vei plăti suma pe care ai luat-o
Dar dacă faci o plimbare pana la un amanet îți face și un preț la el, deși nu cred ca o sa iti dea cineva 100 lei pe el, îl mai poți vinde pe Olx

| lorix a răspuns:

Sunt mai multe tipuri de amanet.
Scrie la intrare ce tip de vanzare-cumparere fac ei.
Poate fi de: bijuterii, aur&argint, ceasuri de lux, autoturisme, electrocasnice si electronice (asta te intereseaza pe tine, ca aici intra si telefoane).
Te duci cu buletinul. Le inmanezi telefonul mobil pentru o scurta vizualizare.
Ii spui ce contine, ex. cutie, incarcator, casti, baterie.
Pe urma astepti un verdict.
Dar se poate sa nu ti-l primeasca, fiind si vechi si fara baterie. Asa ca mai bine, pentru a-ti maximiza sansele du-l din start la un amanet de lux (scrie la intrare). In caz ca ti-l primesc insa nu vrei sa-l vinzi, intrebi pentru un contract de inchiriere si te semnezi. Iti vor spune ei care este perioada pana cand poti sa-l ridici, moment in care sa ai pregatita putin peste aceeasi suma de bani oferita anterior de catre ei.
Si inca ceva, sa nu te surprinda prea tare daca nu-ti vor da 100 de lei pe el. Cum am zis, este vechi si nu are nici baterie.

| Catrice explică (pentru lorix):

Chestia e ca în tot orasul sunt 2 case de amanet, nu am prea multe opțiuni laughing telefonul e în stare impecabila a fost puțin folosit, de aceea ma gândeam ca poate iau ceva mai mult pe el.

| lorix a răspuns (pentru Catrice):

Du-te si incearca.