| anonim_4396 a întrebat:

Deci vreau sa disput un subiect.
Ce are toata lumea cu oamenii care fac parte din categoria LGBT (adica homsexualii)? -.- Ba, nu inteleg ce are toata lumea cu ei. Sunt oameni si ei, au dreptul la iubire ca noi toti! Iubirea nu consta in sexe diferite, iubirea e iubire! Ba frate, deci voi sunteti asa "Dar cum sa merg eu cu copilul in parc si sa vada ca doi barbati se saruta?" Nu ofc, dar va convine daca vedeti doua femei care fac acelasi lucru, right?.-. Si de ce sa nu adopte copii ma? In tara asta jegoasa, sunt mii si mii de copii in plasament, care traiesc in mizerie, duc lipsa iubirii de la niste parinti, sunt abuzati. Deci, sa stea copii astia in conditiile astea -PENTRU CA VOI NU SUNTETI IN STARE SA ADOPTATI UN COPIL- decat sa primeasca o viata mai buna, iubire si un viitor asigurat de la un cuplu de homosexuali? Nu, bineinteles. Romanie, trezeste-te! Iubirea e iubire! De ce sa nu-si arate sentimentele in public, de ce sa nu aiba dreptul la casatorie? Cu petita impotriva casatoriei LGBT v-ati aratat prostia intreaga, cat de incuiati la minte sa fiti sa o semnati? Ce motive aveti? Argumente! Suntem in secolul 21 oameni buni! Aveti un mod de gandire si punct de vedere medieval. Si cica asta e impotriva oricarei religii...ete na. Dumnezeu vrea sa vada ca ne iubim si ne intelegem intre noi, nu ca aruncam cu pietre dupa cei homosexuali si le interzicem chiar si dreptul la viata...sau chiar asta vrea Dumnezeu? Multi dintre cei care fac asta (ura catre homosexuali) sunteti din "generatia veche" (no hate), care critica generatia noua, a noastra, pentru faptele si modul nostru de gandire, dar uita cine i-a crescut! Adevarat ca sunt si tineri din timpul nostru care is la fel de batuti in cap, ca na, asa e de la parinti. Dar sunt sigura, si sper, ca in viitor generatia noastra va putea schimba tara asta cumva, si modul ei de gandire, daca avem un mod de gandire mai dezvoltat. As vrea sa vad daca mai sunt persoane de acord cu mine, sau macar pe jumate. Daca sunteti homofobi hateri care sunt contra pe aici, mars! Nu vreau sa starnesc nimic, nu vreau hate, mi-am explicat parerea. *daca am greseli gramaticale sorry*.

12 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Din ce am citit aici, cu alte cuvinte, tu vrei sa spui ca voi, cei care sustineti treaba asta si militati pentru ea sunteti superiori, luminati si inteligenti, pe cand cei care se opun sunt niste comunisti, niste incuiati si niste prosti. Din moment ce voi ii jigniti pe oamenii care nu impartasesc aceeasi parere cu a voastra, asteptati-va la acelasi tratament. Asta ar fi prima problema. Acum sa o luam pe rand. Daca merg cu copilul meu prin parc si vad doi barbati sau doua femei ca se saruta, atunci cu siguranta voi fi dezgustat. Nu am nicio problema cu acesti oameni, nu ii privesc diferit, nu ii critic, insa asemenea gesturi trebuie sa aiba loc doar in casele lor. Cu casatoria nu sunt absolut deloc de acord, iar acest refuz nu vine din cauza faptului ca as fi prea bisericos sau mai stiu eu ce. Pur si simplu, casatoria se face intre un barbat si o femeie. Din fericire, sunt convins ca nu va aparea nicio modificare in acest sens, mult timp de acum incolo. Nu voiam sa implic religia aici, dar tu ai facut-o primul/prima. Sunt de acord ca Dumnezeu, intr-adevar, a spus sa ne iubim aproapele. Problema e ca voi nu ar trebui sa folositi acest argument in favoarea cauzei voastre. Cred ca toata lumea stie, din Biblie, ce s-a intamplat cu Sodoma si Gomora. Legat de adoptie, aici poate as fi intr-o oarecare masura de acord. Decat un copil care sa creasca fara parinti si sa afirme la maturitate ca nu a avut mama si tata, mai bine un copil adoptat de un cuplu de homosexuali. Problema e ca acesta nu ar trebui sa vada gesturile de tandrete dintre "mama" si "tata", indiferent care or fi ei si nu trebuie sa fie influentat nici macar putin. Ma indoiesc ca aceste lucruri se pot intampla. Daca, spre exemplu, un cuplu de gay doresc sa adopte un copil, iar acestia imi garanteaza (si chiar asa se si intampla) ca in casa se vor purta ca si cum ma port eu, care sunt heterosexual, cu un alt barbat, adica oarecum distant, ca unul dintre ei va juca rolul de tata (evident, si in acte), pentru copilul respectiv, iar celalalt va juca rol de prieten (in sensul de amic) al tatalui (evident, in fata copilului, ce fac ei in camera lor e treaba lor), atunci eu i-as lasa sa-l ia in secunda doi. Idee este ca acel copil nu trebuie sa stie, cel putin pana devine major, ca cei doi sau cele doua sunt cum sunt. Lucrurile astea sunt, insa, imposibil de controlat, deci nu vad vreo rezolvare favorabila voua. Aa si sa nu uit, ceea ce s-a intamplat la parada din Bucuresti a fost pur si simplu dezgustator si chiar m-am uitat cu tristete cum atata lume participa la acest mars, multi dintre ei fiind doar sustinatori. Fac abstractie de gesturile de tandrete pentru ca deja am vorbit, insa nu este posibil sa apara oameni pe strada imbracati cum erau unii dintre ei. Oricine e liber sa organizeze un miting, insa sa vii imbracat indecent, barbat fiind sa fii machiat si cu oja pe unghii, femeie fiind sa iti lasi zonele intime la vedere, parca e prea mult. Mai sunt si copii pe margine care se uita. Pe langa toate astea, multi dintre homosexuali au gesturi josnice, primitive si jenante. Cum este posibil sa iei un castravete, o jucarie sexuala, o banana sau mai stiu eu ce obiect lung, sa ti-o bagi in gura si sa imiti sexul oral? Am vazut eu cu ochii mei multi facand asa. Cum sa fim de acord cu asta? Este, aici, in primul rand vina autoritatilor. La primul asemenea gest trebuiau ridicati. In fine, eu mi-am spus parerea, cu siguranta am omis cateva idei si argumente, insa, in mare, ceea ce gandesc am asternut aici pe TPU. O sa urmaresc cu interes daca mie sau celorlalti care ti-au dat un raspuns, o sa le dai o replica.

| Violleta2022 a răspuns:

Ce treaba are iubirea cu preferinta sexuala?
Pentru ca, a fii lesbiana sau gay, este o preferita sexuala, nu un sentiment!

| Drimmero a răspuns:

Sa inteleg ca vrei doar pareri de la cei care sunt pro Lgbt, dupa ultimele fraze. Voi spuneti ca cei homofobi sunt ignoranti, prosti si etc, dar nu vedeti cum ii jigniti pe unde ii prindeti? Pentru ce? Ca nu sunt de acord cu un lucru? Nu puteti sa ignorati asa ceva? Si in lume sunt probleme mult mai mari decat casatoriile voastre, sunt probleme mult mai grave, lumea nu-si bate foarte mult capul cu lgbt, pe mine ma amuza insa disputele lgbt vs homofobii de pe internet, teribil ma amuza! Daca cei din lgbt vor sa para siguri pe viata lor, de ce le pasa atat de mult de parerea altora? Casatoria lgbt este exact ca aceea intre persoanele hetero, reprezinta doar un act. Nu-si pot intretine relatia daca nu exista acel act? Pe mine ma deranjeaza faptul ca se face atata tam-tam doar pentru a-si arata ei sexualitatea, parade si lucruri. Lumea nu ar avea nimic cu ei daca totul s-ar rezuma doar la ceva restrans. Ei sunt constienti ca biserica ortodoxa le da peste nas si nu ii accepta fara fel si chip, dar tot incearca in zadar. Nu pot sa inteleg ca fac precum trenul in gara pentru ca niste straini nu sunt de acord cu ei, de ce le pasa atat de mult, de ce pun la suflet? Am auzit si eu de petitia aia unde s-au strans 3 milioane de semnaturi, dar acum de curand am auzit de ea, habar nu aveam de ea pana acum ceva luni. Sa faca ce vor ei, pe mine nu ma intereseaza!

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Nu stii nimic despre cine starneste toate curentele astea, nu stii istorie, nu stii cine conduce lumea si incotro vor s-o duca. Mergeti ca orbii prin viata si mai cautati sa lamuriti si pe altii ca oamenii simpli au fost pana acum niste idioti de mii de ani si acum este o noua rasa de superinteligenti care aduc binele si fericirea in lume. Informati-va din mai multe surse pana va lamuriti, mai lasati TV-ul, mai studiati si alte evenimente si schimbari sociale ( ca feminismul de ex ) ce au adus, cine le-a finantat si cu ce interese, si ce a iesit. http://stiripentruviata.ro/......-occident/

| Felys a răspuns:

Eu sunt extrem de rasista,urasc tiganii,urasc religiile,in schimb nu imi pasa de homosexuali,de nici un fel,e fix problema lor,atata timp cat nu ma afecteaza personal,nici macar nu ma intereseaza ce face fiecare in dormitorul lui, si chiar daca vad pe strada diferite gesturi tandre, intorc capul si imi vad de ale mele, in schimb cu tiganii e o alta poveste, pe aia ii urasc si cand ii vad de la distanta

| Sociopat a răspuns:

LGBT
Homosexuali
Esti batut in cap daca tu cand zici de LGBT te gandesti doar la poponari. Gay, Bisexuali, Transexuali, Lesbiene

Aperi ceva ce nici macar nu stii ce reprezinta. Idiotule.

| Sociopat a răspuns (pentru Sociopat):

De asemenea, lipsa ta de cunostinte in domeniu arata cat de dornica e lumea sa manance rahat ca, vai doamne, ei sunt progresivi si sprijina comunitatea gay cand nici macar nu stiu pe cine reprezinta acea comunitate. Braaaavoooo. Pariez ca fetele se uda cand le vorbesti despre cat de mult sprijini tu poponarii. Si ca sa nu mananci rahat la mine ca vai sunt homofob sau alte prostii. Sprijin LGBT si ideea ca sunt doar 2 genuri. Nu sprijin paradele de poponari care nu-s nimic altceva decat niste poponari redusi mintal manipulati de stereotipul ca poponarii sunt colorati, fericiti, prostuti, depravati si perversi. Aia sunt cancerul personificat care fac de ras adevarata comunitate gay.

| Deaad a răspuns:

"Romanie, trezeste-te!"?

Ma amuzati, voi astia care sunteti niste suporteri inraiti ai homosexualilor.

Se duce pe **** toata lumea.
Considerati ca e normal ca niste homosexuali libinosi sa inceapa sa se linga pe strada.
Unde **** mea ajungem in felul asta? Unde **** mea ajungem cand se legalizeaza casatoria intre persoane de acelasi sex?

Nu suport homosexualii, nici oamenii care sunt pro asa ceva.

Natura ne-a facut cum suntem si asa trebuie sa ramanem.Toate anormalitatile trebuie izolate sa nu se raspandeasca in lumea normala.Pentru ca homoseaxualitatea nu este normala.Cum sa publici asta? Cum sa vada copii mici asta, cum sa se adopte niste copii de un cuplu de homosexauli si ei sa creada normala treaba asta, sa raspandeasca anormalitatea ca fiind normalitate.
Acum in secolul 21, de cand cu modernizarea oamenilor, a inceput taraboiul asta cu acceptarea homosexualilor.Considerati ca sunteti mai destepti decat predecesorii vostri.Sunteti mai prosti ca ei!

Inainte sa sari pe mine ca un retardat frustrat ce esti ca sunt crestin ortodox practicant, te gandesti de 2 ori.

Ti-ai exprimat o parere insotita de ofensa si nu vrei hate? Esti un ipocrit.

| Drimmero a răspuns (pentru Deaad):

Incredibil adevar ai spus, dar nu stii ce adevar ai spus! Ei cer imposibilul, egalitatea pentru moftul lor, nimeni nu dispune de egalitate, doar pe hartie, dar fara vreo reactie. Nu am vrut sa dau un comentariu rautacios, dar vad ca ea cauta comentarii care sa-i surada si sa-i faca pe plac. Ai idee ce varste au aia din lgbt? Majoritatea n-au buletinele facute, ma refer la alea de la 14 anirolling on the floor)), iti dai seama, un mucos sa ajunga sa-i faca pe cei care nu il accepta oameni ''prosti, medievali, invechiti'' sau mai stiu eu ce scot aia din joben. Astia vor normalitate si sa nu fie judecati, dar sa judece pe altii si sa-i faca ipocriti si sa jigneasca stiu. Acum cu siguranta potopul de injuraturi o sa vina dupa amandoi, vine galeria ''inraita'' a poponautilor, bwuahahahaha!

| Deaad a răspuns:

E bine sa fii cretin si homosexual, nu?
Continua sa fii ceea ce esti.

| anonim_4396 explică (pentru Deaad):

Sunt fata si misogina.
da, o sa continui sa fiu ceea ce sunt.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Chestia cu adopția e complicată. Copiii respectivi vor fi mereu priviți altfel și încă mai rău dacă află cineva, cel puțin acum, că au fost crescuți de un cuplu homosexual, oricâtă dragoste ar primi de la cei doi.

Dacă n-ați mai fi atât de vehemenți, umblând cu parade și simțindu-vă atacați doar dacă cineva se uită la voi, veți reuși mai repede să vă îndepliniți toate dorințele cu drepturile egale.