| tonynegrui a întrebat:

Deci vreau sa-mi cumpar placa video de 2 gb procesor dual core 2 gb rami sau mai multi si nu stiu cum eu am toate astea
Card name: RADEON 9250
Manufacturer: ATI Technologies Inc.
Chip type: RADEON 9250 AGP (0x5960)
DAC type: Internal DAC(400MHz)
Device Key: Enum\PCI\VEN_1002&DEV_5960&SUBSYS_004E1043&REV_01
Display Memory: 128.0 MB
Current Mode: 1280 x 1024 (32 bit) (60Hz)
Monitor: Plug and Play Monitor
Monitor Max Res: 1600, 1200
Driver Name: ati2dvag.dll
Driver Version: 6.14. 0010.6614 (English)
DDI Version: 9 (or higher)
Driver Attributes: Final Retail
Driver Date/Size: 5/3/2006 19:51:00, 258048 bytes
WHQL Logo'd: Yes
ram: 1 GB

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu ne-ai spus ceea ce conteaza: denumirea placii de baza. Ia programelul CPU-Z (e gratuit pe net) si spune denumirea de la Motherboard. Din ce ne-ai spus aci am dedus ca ai o placa video ATI Radeon pe AGP. In aceasta situatie ma tem ca nu poti face de cat sa iei un procesor la mana a doua. Banuiesc ca este socket 478 si acestea nu se mai fabrica. Si, vezi ca la procesoare 2 reprezinta Ghz. si nu Gb. Si nu este "rami"ci frecventa de lucru. RAM-i se zice numai la memorie si memorie au numai placutele de memorie sau placa video.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cu placere!