| Thecurious a întrebat:

Devalorizarea monedei nationale avantajeaza importurile sau exporturile tarii?

4 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Exporturile, ca, ii costa mai ieftin pe aia care cumpara. Ca contractele is facute, si daca costa 1000 lei tot 1000 ii va costa si acum, cifra ramane, insa ei dadeau 200 dolari pe mia aia inainte, acum o iau cu 150, si le convine.
O tara de aia isi devalorizeaza si intentionat moneda. Si americanii au facut-o la un moment da.

| minrest a răspuns:

Calculeaza. E simplu. Calculeaza cum poti, si abia apoi iti spun.

| oglindasultanului a răspuns:

Se produce mai mult la pret mai mic pentru strain.

| răspundtot a răspuns:

Nu avantajează decât piaţa neagră de petrol, gaz, ulei, fructe legume...