| Popescu_Eugen_1964 a întrebat:

Din ce tara s-a declansat ultima criza mondiala? Castiga cineva din asta?

6 răspunsuri:
| Darkmagic a răspuns:

Parca am mai discutat despre criza cu tine...
Nu-i nimic, reluam. :D
Pe foarte scurt:
A pornit din SUA, mai exact prin colapsul bancii Lehman Brothers.
Cine a avut de castigat?
Toti astia care si-au luat case, ai ghicit, prin credit, adica, cu niste bani...din viitor.
Cum a "functionat" criza?
Tot pe foarte scurt:
Niste multe milioane de insi, fac credit la o banca, sa zicem, ca sa isi cumpere case (cum s-a intamplat aici).
Banca, (bancile), vireaza sumele necesare companiilor imobiliare, iar multele milioane de neni cu credit, isi vor da un 30-40% din cash, timp de 20-30-40 de ani, la banca.
Rezulta o scadere a masei monetare de pe piata, recte criza, caci asta a fost criza din 2008, una de lipsa a masei monetare.
Acum nu as vrea sa intrebe un user de 15 ani: "Cum dom'le, de la o banca a pornit o criza mondiala?"
Toate crizele economice se desfasoara in cascada, Lehman era o banca ce manevra sume cu care puteai cumpara niste Romanii, iar despre celelalte economii am mai raspuns aici, tot pe "foarte scurt".
https://www.tpu.ro/go-to-answer/15580723/

| syd a răspuns:

Sua 2008, nu? mult mai multe dezavantaje decat avantaje, dar se mai echilibreaza lucrurile financiar. oricum cred ca ne mai paste una in viitorul apropiat.

| Popescu_Eugen_1964 explică (pentru syd):

Posibil sa ne mai pasca, astia respecta programul, sunt disciplinati. Nu ca asta veche ar fi trecut.

| Popescu_Eugen_1964 explică (pentru syd):

Dezavantajele sunt a noi la prostime, atat.

| syd a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Se simte inca, adevarat. si da, statistic e mai rau la noi in spatiul mioritc decat in vest. insa subiectiv, in momentul de fata, eu zic e mai bine sa traiesti la noi decat in occident.

| Popescu_Eugen_1964 explică (pentru syd):

Depinde si cine esti, in Ro multi au ajuns le dispearare, si cam toti in acel moment au plecat. Pentru ei ( unii, care se descurca ) e mai bine in vest. Strainii au avut de unde sa mai stranga cureaua dar au plecat din ei din vest in vest. De ex itaienii fug in Germania, UK, Elvetia.