| MistarGoGu a întrebat:

Dintre limbile exotice / orientale chineză, japoneza, coreeana sau arabă care credeti ca ar prinde mai bine la un roman sa învețe?
Parca pronuntia si scrierea in japoneza par mai usoare? A încercat cineva un pic din astea?

16 răspunsuri:
| Hyperion7 a răspuns:

E greu cu limba romana, ne mai trebuie limba exotica?
Doar zic

| mODIN a răspuns:

Am studiat putin araba. E o limba foarte interesanta si imi place mult cultura din spate. Dar este extraordinar de dificila daca nu ai ori profesor, ori vorbitori nativi carora sa le pui intrebari. Nu e "grea" in sensul ca are multe reguli gramaticale, dar functioneaza extrem de diferit de limbile europene, si dureaza enorm pana te obisnuiesti cu formarea cuvintelor.

Noi, europenii, suntem obisnuitii sa avem baza unui cuvant si sa ii adaugam sufixe ca sa-i schimbam sensu:
MERg - verb pers 1 sg prezent
MERgeai - verb pers 2 sg trecut
MERsul - substantiv singular articulat

Eh, in araba, consoanele raman constante si vocalele sunt cele care schimba sensul. Exemplul de mai jos nu e real, dar ilustreaza conceptul:
aLeaMuN - verb pers 1 prezent
LuMNA - verb pers 2 trecut
al-aLaMiNu - substantiv

La prima vedere astea par ca n-ar avea nici o legatura intre ele, pentru ca suntem obisnuiti sa cautam radacina la inceputul cuvantului sa ne dam seama ce inseamna.

| MistarGoGu explică (pentru mODIN):

As hali salam danam
Salam sadat
Halal halit
Conversatie între studenti arabi pe timpul lui Ceausescu!

| LisaJulie a răspuns:

Pentru mine japoneza este cea mai buna! Mereu am fost fascinata de limba asta!

| MistarGoGu explică (pentru LisaJulie):

Din curiozitate ai încercat sa o inveti? Macar vorbit daca nu si scris?

| LisaJulie a răspuns (pentru MistarGoGu):

Deocamdată nu! Ma axez pe limbile romanice în special cele mai vorbite ca Spaniola, Franceza și Portugheza și bineînțeles sa îmi perfecționez Engleza după care Germana, Rusa, Italiana și Greaca deoarece îmi place foarte mult apoi voi trece la limbile asiatice și voi începe cu Japoneza și Hindi deoarece India e o țară pe care as vrea mult sa o vizitez

| LisaJulie a răspuns (pentru MistarGoGu):

Apoi Coreeana pentru ca am auzit ca nu e o limba atât de grea ca restul! Limba Chineza o voi lăsa ultima și nu sunt sigura ca voi putea sa invat mult din ea

| MistarGoGu explică (pentru LisaJulie):

Vrei sa intri in CARTEA Recordurilor la numar de limbi învățate / vorbite?

| LisaJulie a răspuns (pentru MistarGoGu):

Nu sunt pasionata de limbi străine

| LisaJulie a răspuns (pentru LisaJulie):

În special Spaniola și Franceza! Și de istoria evului mediu în aceste doua țări

| MeisterSchnitzel a răspuns:

Indoneziana e cea mai ușoară din acea regiune - alfabetul e la fel și gramatica e foarte simplă, cu puține neregularități. Fără tonuri, fără cazuri, fără alfabete ciudate.

| MistarGoGu explică (pentru MeisterSchnitzel):

Interesant! O sa caut pe YT sa aud cum " suna "!

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru MistarGoGu):

Deci? Cum sună?

| MistarGoGu explică (pentru MeisterSchnitzel):

Nu am apucat încă sa ascult ca am un program încărcat! Maine sper sa incerc!

| MistarGoGu explică (pentru MeisterSchnitzel):

Da! Interesantă! Un pic colturoasa dar luată bine " la pilă " se mai netezesc colturile!

| MistarGoGu explică:

Alea din chineză par incalcite rau de tot!