| sabinabujor2 a întrebat:

Draga TPU,acum patru saptamani am plecat in Elvetia pentru doua saptamani iar catelul meu,Papi, a stat in casa vecinei. Dupa bdoua saptamani m-am intors in Romania, si l-am gasit pe Papi foarte trist.Inainte sa plec era cel mai fericit catel din lume,jucaus, dragastos si-i placea FOARTE mult carnea.Am zis ca dupa cateva zile isi va reveni,si credeam ca doar i-a fost dor de mine,dar de doua saptamani ma straduiesc sa-l inveselesc, si am incercat orice.Nici macar ciocolata nu mai mananca, iar el ar fi facut orice pentru o bucatica de ciocolata.Eu vad ca e trist,merge numai cu capul in jos, nu se mai joaca cu mingea si nu se mai bucura cand mergem la plimbare.Ce sa fac? Ma ingrijoreaza foarte tare! AJUTOR!

Răspuns Câştigător
| MihaelaDart a răspuns:

Daca e sanatos e in regula.
O sa-si revina, e posibil sa fie un pic depresiv din cauza schimbarii si nesigur pentru ca s-a simtit abandonat... unii catei reactioneaza asa si la schimbarea domiciliului, chiar daca sunt impreuna cu stapanii si primesc aceeasi afectiune cu care erau obisnuiti. Refuza mancarea, jocul pana inteleg sau se obisnuiesc cu noua locatie. Cred ca daca o sa-l rasfeti si o sa simta ca e in siguranta o sa fie bine happy

3 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Eu am lipsit numai 3 zile de acasa si lasand-o in grija unui vecin, catelusa mea nu a mancat si nici nu s-a atins de apa in acest timp... asta din cauza ca a suferit dupa mine. A fost prima plecare fara sa nu o iau si normal sa-mi reactioneze asa. De a doua zi a inceput sa-si revina. Din moment ce te iubeste catelul, le e teama sa nu-i abandonezi si unii asa reactioneaza.

| Kaℓi a răspuns:

Probabil ca vecina ta s-a purtat urat cu el sad
Ar trebui sa il duci totusi la veterinar sa te asiguri ca e sanatos.

| sabinabujor2 explică (pentru Kaℓi):

M-am dus la un prieten care e veterinar si a spus ca e sanatos.Vecina l-a tinut afara, iar el e obisnuit...in pat.Intrebarea e ce sa-i fac?

| MihaelaDart a răspuns (pentru sabinabujor2):

Daca e sanatos e in regula.
O sa-si revina, e posibil sa fie un pic depresiv din cauza schimbarii si nesigur pentru ca s-a simtit abandonat... unii catei reactioneaza asa si la schimbarea domiciliului, chiar daca sunt impreuna cu stapanii si primesc aceeasi afectiune cu care erau obisnuiti. Refuza mancarea, jocul pana inteleg sau se obisnuiesc cu noua locatie. Cred ca daca o sa-l rasfeti si o sa simta ca e in siguranta o sa fie bine happy