| Catwomen123456 a întrebat:

După ce se găsește un cadavru, și nu se știe cum a murit, când și de cine a fost omorât, se deschide un dosar penal. Cum se cheamă acel dosar? Am nevoie pentru a scrie o carte pe Wattpad dar am uitat cuvântul. Scuzați dacă nu am nimerit bine categoria.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este vorba de inceperea urmaririi penale "in rem" (cu privire la fapta) si doasrul este dosar de urmarire penala.

suntserios
| suntserios a răspuns:

In rem.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In principiu, in situatia in care nu se cunoaste cauza decesului sau in caz de moarte suspecta, precum si in alte situatii ( pe care le gasesti enumerate in Codul de procedura penala, in materia probelor si a mijloacelor de proba), se va proceda la efectuarea unei autopsii. Aceasta va stabili, pe cat posibil, daca moartea a fost naturala sau a fost consecinta unor actiuni vatamatoare. Se va putea deachide dosar penal cu privire la savarsirea infractiunii de omor, urmand ca pe baza ordonantei procurorului, sa se procedeze la efectuarea autopsiei. Rezultatul autopsiei va determina daca procurorul va dispune inchiderea dosarului ( in caz de moarte naturala ) sau continuarea urmarii penale ( in situatia in care moartea a fost consecinta unor actiuni vatamatoare ).