| Rovana17 a întrebat:

Hey TPU, (scuzați categoria) dacă am dosar penal mai pot da la drept pentru a deveni avocat? Fară răspunsuri la mișto

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde ce intelegi prin dosar penal. Din ce imi amintesc eu formularile se refera la condamnarile definitive si la fapte care au adus atingere prestigiului profesiei de avocat. Ultima formulare a fost declarata neconstitutionala. Deci, poti fi avocat atat daca esti suspect, cat si daca esti inculpat, fie in faza urmaririi penale, fie in faza camerei preliminare, fie in faza judecatii.

| DavidVacaru1 a răspuns:

Salut. Nu, nu se poate daca ai un dosar penal sau alte probleme mai grave cu legea nu mai poti da la drept

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru DavidVacaru1):

... in schimbi poti fi PROFESOR la drept. Vezi cazul Adrian Nastase, de exemplu. Sau, si mai bine, primar (Piedone), parlamentar/senator (90% din membrii pesede de rang inalt), si tot inainte...

| anonim_4396 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ce imi plac postacii care au impresia ca stiu dreptlaughing)
Nastase nu mai e profesor la drept, iti zic din experienta proprie. Plus ca, dupa ce se reabiliteaza nu il opreste nimic sa devina chiar si judecator.
Incearca sa intelegi ca pana cand nu esti condamnat definitiv e ok. Hai sa nu fiat justitia pereat mundus.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Haha, ce imi plac desteptii care au impresia ca stiu o p*&a! https://adriannastase.ro/ >> Titlul de prof. univ. dr. il are la misto, nu? A fost dat afara de la univesitate si acum o face pe desteptul pe la Fundatia Titulescu. Daca ar sti Titulescu, s-ar invirti in mormint. Sa se reabiliteze? Hai sa ii lasam pe toti jegosii care fura sute de milioane de euro sa se reabiliteze, asa cum l-au lasat si ei pe cizmar.

| anonim_4396 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Da, probs ca il are la misto, in orice caz, la unibuc nu mai preda. La Fundatia aia e alta treaba.
Si da, chiar si un criminal reabilitat poate ajunge magistrat, de exemplu. Daca ai ceva impotriva, CEDO s-ar putea sa aiba ceva impotriva talaughing. De fapt, au si existat cazuri in care CEDO a condamnat tari, invlusiv Romania, pentru ca nu au tinut cont de ideea reabilitarii. Oricum, in spatele reabilitarii e o ratiune inteleapta, termenele sunt destul de lungi si proportionale cu pedepsele. In plus, in majoritatea cazurilor pedepselor cu inchisoarea executate, reabilitarea este judiciara, iar nu de drept.
Ma rog, crede-ma ca asa gandeam si eu inainte sa merg la drept, pe ideea faca-se dreptate chiar daca se sfarseste lumea. Sa stii ca lucrurile nu stau chiar asa, si e mai bine sa scape 100 de nepedepsiti decat sa fie o singura persoana nepedepsita pe nedrept. Daca te-ar auzi Beccaria s-ar rasuci el in mormant (se scrie cu â, asta nu e typoslaughing ).