| Nikcoletta a întrebat:

E adevărat ca fetele sunt mai prețioase decât băieții?
Mie mi se par băieții mai interesanți.
De ce majoritatea spun că o femeie trebuie respectată si apreciată?

17 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Fetele mereu au fost printese iar baietii niste sclavi, se pare ca in ziua de astazi baietii sunt la moda doar prin faptul ca mereu se schimba, poarta haine de firma, masini de lux, merg la salon.
O femeie trebuie respectata pentru ca ea este cea care da nastere la copii, ea gateste, spala si suporta barbatul zi de zi.

| RKBlue a răspuns (pentru aditimus):

Nu trebuie sa respecti pe nimeni din cauza biologiei ci datorita caracterului.Respectul se castiga.
O femeie nu trebuie sa suporte barbatul decat daca acesta e un nesimtit, nesuferit care isi bate joc de ea. Daca amandoi sunt oameni buni, pe aceeasi felie, atunci nici unul nu trebuie sa il suporte pe celalalt decat rar.In rest se inteleg sau au loc mici divergente care se rezolva usor.
O femeie nu spala intotdeauna, nu gateste intotdeauna si nu are grija de copii intotdeauna.Sunt barbati singuri care fac asta.
Sunt soti care gatesc si fac curat.
Sunt multe femei care fac aproape toate treburile casnice, dar asta nu inseamna ca toate femeile fac la fel.
Unele pot fi mai rele decat barbatii.
Niciodata nu poti generaliza cand vine vorba de oameni.

| RAY a răspuns:

E adevărat ca fetele sunt mai prețioase decât băieții?
biologic vorbind da, pentru ca doar femeile reproduc specia
De ce majoritatea spun că o femeie trebuie respectată si apreciată?
respectul se castiga indiferent de ce sex e respectiva persoana, dar e adevarat ca femeile sunt mult mai avantajate decat barbati

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu, nu e adevărat. În familii, fără bărbați e cam nasol, fără femei e trist.
Majoritatea părinților se bucură atunci când li se naște un băiat, pentru ca e mai ușor de crescut, și mai util la orice treaba, începând din adolescență.
Femeile trebuie respectate și apreciate, pentru ca pun mai mult suflet în ceea ce fac, și cel mai important: devin mame, sunt cel mai important părinte pentru copii.

| Drimmero a răspuns:

Cum sa faci o femeie fericita? Eseu intre 1000-1500 de cuvinte.
Cum sa faci un barbat fericit? Ii gatesti, mai faci sex cu el, il lasi in pace

| Celcestietot a răspuns:

Sunt, există studii, dar este și vizibilă situația.
Trebuie respectată din bun simț, este și ea om.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

Baietii sunt pretiosi in ochii parintilor reprezentand "viitorul familiei", In societate dupa ce trec de copilarie-adolescenta isi pierd importanta in favoarea fetelor. Fetele fac familiile, produc viitorul.
In societatea din secolul 21 fetele tinere sunt diamante, perle pretioase.Pe cand baietii sunt un surplus.
La varsta de reproducere in lumea civilizata este o lipsa acuta de persoane de sex feminin. Exemplu in China piata imobiliara este sustinuta de inegalitatea dintre sexe Un baiat pentru a putea fi bagat in seama de o fata trebuie sa aiba casa lui. Asta duce la cresterea cerintei pentru locuinte noi.
Parerea mea persoana este ca Fetele sunt mult mai pretioase, pe cand majoritatea baietiilor doar murdaresc aerul. ar trebui facute modificari genetice incat sa se nasca mai multe fete decat baieti undeva la (fete) 65%- (baieti)35%

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Spui bine. Ce harem s-ar face daca ar fi procentajul acesta laughing.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

Harem? Wtf asa s-ar ajunge ca fiecare baiat sa poata avea 1 partenera stabila. In ziua de azi 1/4 - 1/3 din baieti nu pot avea partenere stabile pentru ca nu sunt fete disponibile pentru asa ceva.
Acu fetelor nu le mai convine in a fi "de casa" Vor sa fie cat mai independente, pe interese etc. Si Astea care nu sunt interesate de relatii au aventuri de regula cu aia care deja au 1 partenera stabila. Deci 1/4 din populatia masculina este un surplus la capitolul "sexualitate"

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Totusi, ar creste si sansele de harem. Instabilitatea este mai mult prezenta in tinerete. In lume sa zicem ca se naste asa cu aproximatie un baiat si o fata in acelasi timp, deci un baiat la o fata si concluzia este ca nimeni nu ramane fara partener. Nu este vorba neaparat ca nu sunt fete disponibile, asa ar parea, dar consider ca este o iluzie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

E o combinatie de diferiti factori. Teoretic se nasc atati baieti cat si fete, insa in multe din familii daca primul copil e baiat se opresc din cauza grijiilor economice. Daca e fata, poate mai incearca odata cu speranta de a fi baiat. Aceasta mentalitate nu era pe timpul comunismului cand statul asigura tot, oamenii numai sa se reproduca de copii intruna in consecinta si fete si baieti.
Deci acu statistic baietii is cu ceva in plus, dar este vorba si de factorul social Mai demult mai toate fetele se maritau ca asa era normal. Acu is fitoase, independente, fac ce vor. Nu mai inteleg conceptul ca si fata trebuie sa faca sacrificii intr-o relatie. Multe alegand a fi "libere"/singure pe aventuri.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiu, baietii se doresc totusi mai mult ca fetele si nu pot sa zic ca este rau sa ai aceasta mentalitate, chiar daca ti-ar lua locul ca si om, baiatul unuia. Pana la urma asta este lumea,,, cel mai puternic'' ia fata, cel mai puternic in ochii ei sau in ai lui, ca doar ce stim ca exista si baieti care au cereri de la fete, dar, oricum ar exista o fata cam pentru oricine in lume si este de bine.
Sunt si cu ceva in plus dpdv social in aceste vremuri, fata de cele trecut, este schimbata treaba acolo oricat de putin si probabil ca asa se va schimba si in viitor. Si cuplarea aceasta cu partener este influentata si de aceasta moda a mentalitatii, a avut loc o bucata de globalizare si de aceea au o oarecare legatura intre ele pe glob la comportament. Nu mai sunt multe fete ca pe vremea strabunicilor nostri sa se sacrifice asa intr-o relatie, traiesc mai mult pentru placere si este bine, ca doar viata este facuta sa te bucuri de ea, dar gandurile lor se intampla sa se duca la extrema, cauta starea perfecta de fericire si nu prea o vor gasi multe dintre aceste multe fete.

| Dismally a răspuns:

Orice persoana care merita trebuie respectata si apreciata, nu conteaza daca este femeie sau barbat.

| RKBlue a răspuns:

Orice persoana merita respect. Dupa ce il castiga sau ajungi s-o cunosti...
Trebuie sa fii politicos cu oricine.
Exista inca o mentalitate ca baietii sunt puternici iar fetele slabe...E o totala prostie si stii de ce?
De exemplu sunt baieti mai feminini, carora nu le plac sporturile, care nu fac lucruri tipice masculine si fete carora le plac lucrurile considerate masculine, asa ca pana la urma fiecare e special in felul sau propriu.
Nu cred ca genul te face interesant/a, la fel cum nu te face nici mai destept, mai frumos sau atcumva.
Nimeni nu e mai pretios decat altii.Toti suntem egali.Sau asa ar trebui sa fim...

Răspuns utilizator avertizat
| MaryMaria333 a răspuns:

Categoric NU! Totul depinde de persoana. Indiferent ce gen o fi, masculin sau feminin, daca caracterul lasa de dorit, nu stie ce e ala "respect", atunci se numeste GUNOI. Nici noi, fetele, nu suntem usi de biserica, si noi mai gresim, nu numai baietii.
Asa ca, avem toti drepturi egale!

| EntertainYou a răspuns:

Nu stiu de ce am citit gresit "pretentioase" in loc de "pretioase".
Cu asta am zis tot.