| chiftelutacrocanta a întrebat:

E bine uneori sa luam in seama parerile celorlalti despre noi? Aud uneori oameni care spun ca parerile celorlalti nu conteaza,ca nu e bine sa iti pese de ele, dar daca acele pareri ale celorlalti sunt sincere ce e de facut? Cum iti dai seama daca o parere spusa de un om e sincera sau e spusa din invidie sau din alte motive?

4 răspunsuri:
| Doarunaltutilizator a răspuns:

E bine sa fii indiferent,sa nu iti pese ce cred altii despre tine,chiar daca altii zic o parere despre tine asta nu inseamna ca e si adevarata, unii mai zic asa la nervi lucruri pe care nu vroiau de fapt sa le zica sau fie sunt sarcastici sau fie zic in gluma ca sa se dea mari destepti sau ma rog, de parca unii sunt mai presus de altii cand vine vorba de asta, toti avem defecte, nu avem noi dreptul sa judecam pe altii.

| DenisaNicoletaG a răspuns:

Eu mereu ma iau dupa gura lumii. Parerea mea nu prea conteaza, pe cat conteaza a '' strainilor '', oamenilor din jurul meu at wits' end

| Cinevacatoatalumea a răspuns:

De obicei oamenii iti expun defectele cand se cearta cu tine, sau au ceva de castigat.

| HappyGirlIsHere a răspuns:

Poti tine cont si de parerile celorlalti,dar nu lasa sa te afecteze si sa iti schimbe planurile. De exemplu poti tine cont de parerile parintilor,prietenilor,pe scurt persoanelor apropiate si in care ai incredere. Daca sa zicem cineva iti zice ce bine iti sta cu tricoul albastru si altcineva iti zice ce bine iti sta cu tricoul verde, trebuie sa alegi varianta mai buna pentru tine, care conteaza pentru tine. Dar e bine sa asculti si parerile celorlalti. Sa vezi si din alta perspectiva. Tu ai intrebat cum ne dam seama cand o parere e sincera sau zisa din invidie. Si ca sa iti raspund, depinde cred si de persoana care zice. La intrebarea asta nu prea gasesc un raspuns bun. Insa tine minte sa iti exprimi si tu parerile intotdeauna. Adica daca cineva iti zice cum am mai zis mai sus ca iti sta bine cu tricoul nu stiu care, trebuie sa iti exprimi parerea cu privire la ce e mai bine pentru tine. Parerea ta conteaza la fel de mult cum conteaza si parerile celorlalti.