| NinaSimone a întrebat:

E cineva pe aici care invata la universitatea Bucuresti? cum e acolo? profii cum sunt?

Răspuns Câştigător
| morningstar a răspuns:

Destul de grea. Odata ce specializarea din cadrul facultatii alese de tine nu corespunde cu profilul din timpul liceului, o sa iti fie greu ( sau macar sa aiba notiuni comune). Se poate sa studiezi si sa te tii la un nivel mediu sau chiar bun, dar multi din cei care au facut orice altceva in afara de mate-info in liceu si au continuat cu facultatea de matematica, s-au retras sau au terminat facultatea cu greu.
Nu zic ca nu poti sa termini o facultate chiar daca profilul din liceu nu corespunde cu cel din facultate, dar este greu si poti fi descurajata cand ai sa vezi ca ceilalti colegi inteleg mult mai usor, iar tu mai trebuie sa studiezi suplimentar. Eu am urmat o facultate care nu prea avea de-a face cu ceea ce am facut in liceu si mi-a fost destul de greu. Oricum, daca stii ca iti place matematica indiferent ca ai terminat liceul la profil uman, nu trebuie sa descurajezi. Daca iti place, inseamna ca o sa si reusesti!
Si inca ceva: daca dai la facultatea de matematica, sa te inscrii la cursurile la zi, nu la IDD sau la fara frecventa. De fapt nici nu stiu daca exista cursuri IDD sau fara frecventa la facultatile de matematica. Dar o sa iti fie mai usor daca studiezi la zi.

6 răspunsuri:
| morningstar a răspuns:

Depinde la ce facultate esti in cadrul Universitatii. In general, acolo sunt si profi foarte exigenti si profi mai putin exigenti. Depinde...

| NinaSimone explică (pentru morningstar):

Pai ma gandesc sa dau la Marketing, Administrarea Afacerilor sau chiar Administraţie Publică happy

| morningstar a răspuns (pentru NinaSimone):

Aha. La Administratie Publica stiu ca nu este chiar asa greu. Oricum, daca studiezi si daca ai o baza buna ( in sensul ca nu trebuie sa studiezi notiunile elementare de la inceput) nu ai de ce sa te temi. Succes!

| NinaSimone explică (pentru morningstar):

Aha. Inca o intrebare, cam cat de grea este matematica? Ma refer cam cat de grea este pentru o persoana care a urmat un profil uman la liceu

| NinaSimone explică (pentru morningstar):

Multumesc de raspunsuri!

| morningstar a răspuns (pentru NinaSimone):

Cu placere. Multumesc pentru funda. Succes!

| morningstar a răspuns (pentru NinaSimone):

Destul de grea. Odata ce specializarea din cadrul facultatii alese de tine nu corespunde cu profilul din timpul liceului, o sa iti fie greu ( sau macar sa aiba notiuni comune). Se poate sa studiezi si sa te tii la un nivel mediu sau chiar bun, dar multi din cei care au facut orice altceva in afara de mate-info in liceu si au continuat cu facultatea de matematica, s-au retras sau au terminat facultatea cu greu.
Nu zic ca nu poti sa termini o facultate chiar daca profilul din liceu nu corespunde cu cel din facultate, dar este greu si poti fi descurajata cand ai sa vezi ca ceilalti colegi inteleg mult mai usor, iar tu mai trebuie sa studiezi suplimentar. Eu am urmat o facultate care nu prea avea de-a face cu ceea ce am facut in liceu si mi-a fost destul de greu. Oricum, daca stii ca iti place matematica indiferent ca ai terminat liceul la profil uman, nu trebuie sa descurajezi. Daca iti place, inseamna ca o sa si reusesti!
Si inca ceva: daca dai la facultatea de matematica, sa te inscrii la cursurile la zi, nu la IDD sau la fara frecventa. De fapt nici nu stiu daca exista cursuri IDD sau fara frecventa la facultatile de matematica. Dar o sa iti fie mai usor daca studiezi la zi.