Zbenguici
| Zbenguici a întrebat:

E Romania o mahala sau nu? Va rog sa-mi argumentati raspunsul!

Răspuns Câştigător
| DaRlInGiLuSiOnS a răspuns:

Fireşte, România nu este cea mai mizeră dintre ţările acestei lumi, dar prin mahalaua ei care se extinde şi încearcă să ocupe centrul, România tinde să pară tot mai puţin europeană, în anumite laturi ale sale. Poate că nu este nici cea mai decăzută dintre fostele ţări comuniste, dar nu aceasta contează. Ceea ce nelinişteşte este, aş spune, predispoziţia sau vocaţia pentru mahala a României: întrucât există o aplecare specială, un instinct al mahalalei şi al grobianismului la români. Elitele nu lipsesc nici ele (din fericire), dar existenţa lor nu poate nicidecum să camufleze invazia barbară a mahalalei la români. Abundenţa periferiei, provincialismul agresiv şi acaparator, tonele de gunoaie (naţionale), nămolul stradal, civilizaţia de tip kitsch, invazia mitocăniei (nelipsiţii mâncători de seminţe şi scuipători de coji), insalubritatea, lipsa de instruire consacră România ca pe o stare de periferie combinată cu o mahmureală socială şi politică, o ţară care pare să fie făcută mai mult din excluşi, decât din incluşi.
Singuri care fac tara asta o mahala este mass-media cu barfele cu minciunile si etc

4 răspunsuri:
| dulshe a răspuns:

Sunt foarte de acord cu @DaRlInGIlLuSiOnS

| CrucifiedCountess a răspuns:

Pai cum sa nu fie!?! Normal ca e o mahala! Dc? cauta pe youtube roxy manelista. cel mai mare talent al Romaniei.Momentan,cu ea ne identificamsadrolling on the floor

eileen
| eileen a răspuns:

Depinde unde te uiti, sunt si multe zone de cultura, morale, cu principii in Romania, daca alegi sa iti faci veacul pe acolo e de bine, in schimb, sunt multe locuri de joasa speta cu oameni incredibili de slabi in toate domeniile care stiu sa speculeze, sa faca bisnita murdara, fara educatie, samd. Acolo e grav si din pacate, Romania se extinde in aceste zone din ce in ce mai mult... e cazul sa eradicam raspandirea prostiei pana nu e prea tarziu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La noi mahalaua e o mica Romanie.si ne place sa fim romani.