| Adina23585 a întrebat:

Este adevarat ca intr-un trapez isoscel inaltimea = suma celor doua baze supra 2?

2 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Stai jos puișor. 2 și cu 2 din teză 4 profa isoscel, liceenii.

| PikaPikachu a răspuns:

Linia mijlocie e suma celor doua baze supra 2. Inaltimea parca era altfel. Formula nu o mai stiu sigur, adica nici nu stiu daca era o formula, dar poti sa rezolvi cu teorema lui pitagora aplicata la unul dintre cele doua triunghiuri care se formeaza cu ajutorul inaltimii si latura oblica si partea mica care a mai ramas din baza mare. Eu asa rezolv.Bafta! happy