| Anndrey1234 a întrebat:

Cine imi spune cum se calculeaza inaltimea intr-un trapez isoscel?

Răspuns Câştigător
| SangJin a răspuns:

Construiesti ambele inaltimi in trapez. In mijloc se va forma un dreptunghi si in dreapta si in stanga lui, 2 tringhiuri isoscele(inaltimile trapezului sunt =, triunghiurile au 1 unghi de 90 grade si celelalte 2 laturi sunt congruente din ipoteza, ca e trapez isoscel)
Inaltimea o calculezi din unul din triunghiurile respective.
Pentru asta de obicei iti da latura mica a trapezului(baza mica ce e paralela cu baza mare). De aici iti dai seama ca baza mare=baza mica(cum spuneam, se formase un dreptunghi)+cele 2 laturi congruente,, de jos" ale celor 2 triunghiuri omoloage. Si, daca stii si marimea bazei mari, printr-o scadere aflii una din laturile triunghiurilor.
Mai poti afla chestii cu teorema unghiului de 30 de grade(cateta opusa unghiului de 30 de grade e jumatate din ipotenuza) din cele 2 triughiuri concurente.
Si apoi faci Pitagora...

Atata babbling pentru o problema de clasa a 6-a... Acum mi-am dat seama ca puteam cauta o imagine pe google cu un trapez si-ti puteam explica scurt, la obiect si matematicesc. Daca te ajuta, ma rog : http://www.google.ro/......tp?/imgres

6 răspunsuri:
| Rayyy a răspuns:

Bună,
Dacă ştii baza mică şi una dintre laturile neparalele, este uşor. Construieşti perpendiculara din AM (presupunând că AB ∥ CD, AB < CD ) pe CD şi aplici teorema lui Pitagora în ΔAMD. Astfel, AD^2 = AM^2 + DM^2. Cum ştii că DM este (CD - AB) : 2, rezolvi ecuaţia lejer.
Cu alte cuvinte, laturile neparalele sunt egale fiecare cu radical din suma pătratului înălţimii şi pătratului semidiferenţei laturilor paralele.

| Deennn a răspuns:

Latura neparalela la patrat minus jumatate din diferenta bazelor la patrat.

| NN_9003 a răspuns:

Distanta dintre bazele trapezului este inaltimea lui.
Deci, faci un desen, duci inaltimea si o afli din triunghiul dreptunghic care se formeaza. Succes happy

| Mihaela-valentina_Turturica_1977 a răspuns (pentru NN_9003):

Pai si dacaiti da doar baza mare si baza mica ce faci

| Wildie a răspuns:

Iei rigla si masorilaughingNu am ajuns la lectia asta la mate, asa ca nu stiu altfel...

| ada_8764 a răspuns:

Pai duci inaltimea de la baza mica spre baza mare dar din colt.(unghiul format de baza mica... cu latura neparalela).cum inaltimea e perpendiculara pe baza mare se formeaza un triunghi dreptunghic...si aplici teorema lui pitagora