| anonim_4396 a întrebat:

Este adevarat ca la Laptopurile care au bateria inauntru in asa fel incat o poti scoate numai desfacand toate suruburile este un semn ca nu e indicat sa o scoti? Iar la cele cu bateria la indemana, usor de scos este pusa asa incat sa poata fi scoasa?

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

La alea noi le tragi afara apasand un buton. Bateria la laptop nu e utila mai mult e de pomana. Curentu e ieftin scoate bateria si tinel asa pentru ca nu se incinge

| darrio2007 a răspuns:

Daca nu era indicat sa o scoti, nu ar fi avut nici șuruburi.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai... da?
Acumulatoarele noi Li-Ion nu mai sunt ca cele vechi, nu mai trebuie scoase, incarcate pana la nu stiu ce procet si toate ce se faceau candva. Acum totul este mai usor, plus ca exista si drivere speciale care fac ca bateria sa nu se incarce pana la maxim si sa o uzeze. Asa ca... au eliminat aceasta posibilitate de detasare inutila a bateriei happy

| nicu991 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Tehnologia este aceiasi, doar "ambalajul" difera. Iti arat daca vrei acumulator de laptop de prin anii 2000 care are circuit electronic de protectie si balansare a bateriilor din interiorul acumulatorului, baterii 18650 Li-Ion.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca merge fara ea, nu exista alta problema. Decat ideea celor care s-au ocupat de model.

| nicu991 a răspuns:

Nu e absolut niciun semn, alea sunt facute strict pentru consumerism, pentru reducerea greutatii/inaltimii unui laptop.
Acumulatorii si tehnologia lor sunt aceiasi de zeci de ani, singura diferenta este forma lor si atat.
Acum sunt integrati in interior pentru ca tu utilizatorul de rand sa te duci cu dispozitivul in service pentru orice mica interventie, inclusiv schimbarea unui amarat de acumulator.